Android Rekor Kırdı!

Açık kaynaklı işletim sistemi olan ve birleşik telefon pazarında bulunan Android, kullanıcı sayısı bakımından yeni bir rekora imza attı.

Dünyanın en fazla tercih edilen işletim sistemleri arasında yer alan ve birçok markanın aktif bir şekilde kullandığı Android işletim sistemi, son verilere göre rakiplerini geride bırakmış durumda.

Yapılan araştırmaya göre Apple firmasının, kendi cihazlarına özel olarak geliştirdiği iOS işletim sistemi 2007 yılından bugüne kadar 1 milyardan biraz fazla satmış durumda. Microsoft işletim sistemi ise önümüzdeki 3 yıl içinde Windows 10‘un 1 milyar rakamına ulaşmasını bekliyor.

Google Rakiplerini Geride Bıraktı!

Google tarafından yazılan ve açık kaynaklı olduğu için birçok kişiselleştirme özelliği sunan Android, birçok önemli marka tarafından tercih ediliyor.

Android işletim sistemi, 1.4 milyar aktif kullanıcıya sahip olduğunu açıkladı. Bu rakam da tüm rakiplerinin önünde olduğu anlamına geliyor.

Android’in bu kadar tercih edilmesinde Apple hariç birçok markanın bu işletim sistemini kullanmasının büyük bir etkisi var. Samsung, HTC, Huawei gibi büyük firmalar Android işletim sistemini kullanıyor.

Araştırmayı yapan firmaya göre, Android işletim sistemi yıllık bazda %11 gelişme sağlayarak, en düşük gelişme değerine ulaştı. Bunun yanı sıra Çin gibi önemli bir pazardaki payı da düşmüş durumda.

androidd

Android işletim sistemini kullanan 1.4 milyar kullanıcının sadece 300 milyonu Lollipop sürümünü kullanıyor. Bu da demek oluyor ki Android işletim sistemi kullanan kişiler çoğunlukla eski versiyonda kullanmaya devam ediyor. Bu durum da firmaya önemli ölçüde zarar veriyor.

Tüm bu istatistiklerin yanı sıra Apple‘ın kullanıma sunduğu ve henüz 2 haftasını doldurmayan iOS 9 sürümünün Apple kullanıcılarının %52‘lik kısmının yüklediği düşünülürse, yeni sürümlerde iOS işletim sisteminin başarısı da ortaya çıkacaktır.

Tüm rakamların yanı sıra, ikinci çeyrekteki satış rakamları baz alındığında App Store gelirlerinin Google Play Store‘a göre %70 daha fazla olduğunu belirtelim. Yani iOS kullanıcıları Android kullanıcılarına göre çok daha fazla uygulama satın alıyor ve yenilikleri takip ediyor.

İşletim sistemlerinin yıl biterken güncel durumları bu şekilde. Android sayı anlamında iOS işletim sistemini geride bıraksa da uygulama satın alma, yeni sürümü kullanma gibi konularda iOS hakimiyeti göze çarpıyor.

Bir önceki yazımız olan HTC Butterfly 3 Özellikleri! başlıklı makalemizde 2015 akıllı telefonlar, akıllı telefon ve htc hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Android 6.0 Marshmallow Alacak Cihazlar!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478