Android Cihazlarda Reklamlar Nasıl Engellenir?

adblock reklam engelleme

Android Cihazlarda Reklamlar Nasıl Engellenir?

Günlük  hayatımızın değişilmeyen bir parçası olan akıllı telefonların en çok kullanılan işletim sistemi olarak Android cihazları görüyoruz. Bu cihazlara yüklediğimiz oyun ve uygulamalarda bulunan reklamlar kullanıcıların oldukça canını sıkmakta. O yüzden bu yazımızda Android Cihazlarda Reklamlar Nasıl Engellenir? onu sizlere göstereceğiz.

İlk olarak en basit yöntemden bahsetmek gerekirse oynadığınız oyun veya uygulama internet bağlantısını kullanmıyorsa (örneğin aa,flappy bird vb oyunlar internetsizde oynanabilir) bu uygulamaları kullanırken wifi ve hücresel bağlantınızı kapatırsanız karşınıza reklam çıkmayacaktır. Çünkü karşınıza gelen reklamlar internet bağlantınızı kullanarak görüntülenmektedir.

Peki, online oyun veya uygulamada Android Cihazlarda Reklamlar Nasıl Engellenir? Rootlu ve Rootsuz Yöntemler

Yöntem #1: AdAway uygulaması ve root yetkisi ile Android Cihazlarda Reklamlar Nasıl Engellenir?

AdAway uygulaması, farklı filtrelerden aldığı kaynakları derler ve /system/hosts/etc dosyasına ekler. hosts dosyasındaki bu adreslere hiçbir şekilde erişim mümkün olmaz ve reklamlar gösterilemez. Bu yöntem ile hem uygulamalardaki hem de tarayıcılardaki reklamların tümü Wi-Fi ve mobil bağlantısındayken engellenir.

Android Cihazlarda Reklamlar Nasıl Engellenir?

Android Cihazlarda Reklamlar nasıl engellenir?

AdAway uygulamasının APK dosyasını buradan indirip, kurabilirsiniz. Kurulumdan sonra uygulamaya root erişim yetkisi verip, reklam engellemeyi etkinleştir butonuna dokunmanız yeterli olacak.

Yöntem #2: AdBlock Plus ile root erişimi olmadan Android Cihazlarda Reklamlar Nasıl Engellenir?

Popüler tarayıcı eklentisi AdBlock’un Android versiyonu ile de reklamlar engellenebiliyor.

Android Cihazlarda Reklamlar Nasıl Engellenir?

Buradan indirebileceğiniz AdBlock Plus’ı kurduktan sonra Wi-Fi ayarlarına girip, bağlı olduğunuz ağın üzerine basılı kalarak, “Ağı değiştir” seçeneğine dokunun. Açılan sayfadan gelişmiş ayarları gösterin, proxy’i elle ayarlayın ve Proxy ana bilgisayar adını localhost, Proxy bağlantı noktasını da 2020 olarak belirleyin. Ayarı tamamladıktan sonra AdBlock Plus uygulaması tüm web trafiğini uygulama içinden geçirip, reklamları engelleyecek. AdAway’den farklı olarak bunu yapmak için sürekli çalışması ve her Wi-Fi ağı için yeniden ayarlanması gerekecek. Mobil ağlar için proxy ayarı olmadığı için AdBlock Plus sadece Wi-Fi etkinken çalışıyor.

Yöntem #3: Firefox uygulaması ve eklentileriyle Android Cihazlarda Reklamlar Nasıl Engellenir?

Firefox tarayıcısının Android versiyonunda da eklenti desteği yer alıyor. Firefox uygulamasını kurduktan sonra Bluehell Firewall ya da AdBlock Plus eklentilerini kurun, daha sonra hem Wi-Fi hem de mobil bağlantıda reklamları görmeyeceksiniz. Ancak farklı uygulama içindeki reklamlar görünmeye devam edecek.

Yöntem #4: FreeFree Adblocker Browser eklentileriyle Android Cihazlarda Reklamlar Nasıl Engellenir?

Buradan android cihazına indirip yükleme işlemini gerçekleştirdikten sonra tarayıcı ve oyunlarınızda reklam engellemesi gerçekleştirebileceksiniz.

Ayrıca buraya tıklayarak cep telefonunuzun imei numarasını öğrenmek istiyorsanız öğrenebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Android Sıkıcı Reklam Bildirimlerinden Kurtulma başlıklı makalemizde aandroid bildirim reklamlarını engelleme ve android reklam bildirimleri engelleme hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Android Sıkıcı Reklam Bildirimlerinden Kurtulma

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478