Andoid hakkında bilinmeyenler

Android hakkında kafanızı karıştıracak bilgiler

Ülkemizde ve Dünyada Android kullanım oranı bir hayli artış gösterdi. Bilirsiniz ki şuanda yaşadığımız dünyada eğer işletim sistemleri olmasaydı yaşam çok daha güç bir hale gelecekti. Öncelikle Androidden biraz bahsedelim.

Android, google,  Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafınca geliştirilen ve halen de geliştirilmekte olan, Linux tabanlı, mobil cihazlara ve telefonlara özel olup yavaş yavaş yayılan, rakiplerinin aksine açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir işletim sistemidir…

Şimdi vereceğimiz bilgilere geçelim ;

O bir erkek…

Android simgesinin cinsiyetsiz bir robot olduğunu tabi ki biz de biliyoruz . Ancak sözlüklerden bakacak olursak  Android’in karşılığı insana çok benzeyen sibernetik bir organizma olarak geçiyor. “Andr-” eki tamamen erkeklere has bir ek olup kadın robotlarda Fembot, Gyotin gibi daha değişik isimler kullanılmakta. Yani anlayacağımız kadarıyla Android bir erkek. Feministleri İOS e sevk ediyorum. Ancak bu konuda değinmek istediğim bir yer daha var, robotlara insan cinsiyetleri yüklense bile dünyada insana benzeyen robot sayısı en fazla 10’dur…

Android, telefonlar için de tabletler için de geliştirilmemişti öncelerde…

Andy Rubin(Androidi bulan adam) 2013’de Tokyo’da düzenlenen bir konfreans aracılığı ile başlangıçta androidi sadece kameralar için geliştirdiğinden bahsetti. Bilgisayarlarla kameraları senkronize çalıştırmayı amaç edinen Rubin “Android Datacenter”adında bir bulut sistemi de kurdu. Ancak o yıllarda yeteri kadar ilerlemiş olan dijital kamera sektöründe ekmek yiyemeyeceklerini anlayan Rubin ve tayfası, o zamandan bu zamana kadar hâlen akıllı telefonlara olan ilgisini sürdürmekte…

Android bedava dağıtılmasaydı şimdiki hayatımızda yeri yoktu…

Android o zamanın işletim sistemlerinin hiçbirinde bulunmayan bir özelliği barındırıyordu. Açık kaynak kodlu ve geliştirmeye müsaitti. İsteyen istediği özelliği yazıp ekleyebiliyordu. Hâl böyle olunca da geliştiriciler tarafından büyük ilgi görüldü. Ancak büyük firmaları nasıl etkileyebilirlerdi? Onun cevabı da tabi ki lisans ücreti almaksızın işletim sistemini ücretsiz bir şekilde dağıtmak. Bu şekilde telefon firmaları da işletim sistemine lisans parası dökmüyordu. Ayrıca androidin ilk zamanlar sadece bağışlar ile kazanç sağladığını belirtelim.

Steve Jobs olmasaydı android diye bir işletim sistemi duyulmamış olacaktı…

Sizi yanıltmaya çalışmıyoruz. 2005-2007 yıllarından android fazla firmayla rekabet etmiyor idi. Sadece Microsoft vardı. Ancak Steve Jobs’un çıkardığı ilk iPhone modeli ile Android geliştiricileri olaya tekrar bir el attı ve bu rekabete dahil olabilmek için android sistemini ücretsiz dağıtmaya başladı. Eğer o gün android ücretsiz dağıtılmasaydı bugünkü Samsung, HTC gibi telefonlarınızda Microsoft CE veya blackberry gibi işletim sistemlerini görebilirdiniz.

iPhone’un ilk yıllarında android çok daha iyi bir sistemdi…

Burada yanlış anlaşılma olmasın. Taraf tuttuğumdan ya da android sevdalısı olduğumdan dolayı demiyorum bunu. Ancak birçok insan iPhone’un bir devrim olduğunu düşünür. Bu yanlış bir düşünce tarzıdır. Android ilk çıktığı zamanlar da iOS’den kat ve kat daha iyi bir sistemdi. Gelişme bakımından oldukça ilgili bir geliştirici takımı bulunan android , i Tunes üzerine kurulmuş olan iOS’ten çok daha ilerde başlamıştı bu yola. Multitask özelliği ile birden çok işlemi bir arada barındırabilen bu sistem, sadece bu özelliğin geliştirilmesi ile tek seferde çok uzun bir adım atmıştı. Hatta bu sistemi klasik Blackberry tarzında klavyeli Sooner adında bir telefonda çalıştırmıştı. Ancak bu telefon hiç estetik olmadığı için iPhone’dan biraz, hatta çok fazla geride kalmıştı. Ancak Android 2007 yılından itibaren iPhone tarzı dokunmatik telefonlara girişince tüm işler değişmiş ve iOS’a karşı çok büyük bir rakip olmuştu.

Zamanında uzaya bile çıktı…

Android oldukça ucuz bir proje ile NASA PhoneStats uydusunu uzaya tam 2013 yılında gönderdi. Bu uydu şuanda yörüngede değil. Ancak zamanında öyle güzel yerine getirdi ki görevini şöyle bir söz dolandı ağızlarda.”300 dolarlık bir telefon ile NASA bile işini halledebiliyor ise siz neden halledemeyesiniz?”… Bu uydu uzaydan fotoğraflar çekip raporlar göndererek ilgililerini gayet memnun etmeyi başarmıştı. Zaten bu da androidin duyulmasında büyük bir önem arz ediyor.

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar tüm bu saydıklarımızın yanı sıra günümüzde gerçekten bir numaralı yardımcılarımız olma yolunda hızla ilerliyorlar.

 

Bir önceki yazımız olan Android M ile gelen yenilikler başlıklı makalemizde Android M, Android m yenilikleri ve manşet hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Google Chrome’a Facebook konum uzantısı

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478