Amerika, Telefonları İzlemek İstemekte!

New York Meclisi, akıllı telefonlarda arka kapı bırakılması konusunu yeniden gündeme getirmiştir. Meclis tarafından istenen akıllı telefonların izlenilebilir bir açık barındırmasıyla gündeme gelmiştir. Teknolojinin iyiden iyiye insan hayatına yardım etmesi ile nesnelerin internetine doğru gidilen şu günlerde kişisel güvenliğe yönelik çalışmalar veya girişimlerde devam etmektedir.

Kısa bir zaman önce New York Meclisi tarafından akıllı telefon üreticilerine yinelenen bir çağrı yapılmıştır. Meclis tarafından akıllı telefon üreticilerine yapılan bu çağrı ise telefonlarda kasıtlı olarak ‘arka kapı’ bırakılmasından yana olmuştur. Yinelenen bu çağrının detaylarına değinmek gerekirse üreticilerden gerekli durumlarda ise hükümetin kullanıcıların bilgilerine ulaşmasına imkan sunacak kasıtlı bir ‘arka kapı’ bırakılması istenmektedir. Böylece hükümet tarafından istenen herhangi bir bilgi erişimi de rahatlıkla yapılabilecektir. Aslında söz konusu olan bu istek ilk kez 2015 Yaz aylarında gündeme getirilmiştir. Fakat o defa olduğu gibi yine bu istek kullanıcılar tarafından eleştiri altına alınmış durumdadır. Zira söz konusu bu kasıtlı olarak üretim sürecinde eklenen ‘arka kapı’ kullanıcının tüm bilgilerini bir nevi açıkta kalması anlamına da gelmektedir.

33

Diğer yandan bu durum şifreleme tekniklerine de büyük darbe vurma potansiyelini barındırmaktadır. Zira kullanıcı bilgilerini şifreleyerek okunamaz ya da çok daha zor okunur hale getiren şifreleme teknikleri bahsi geçen bu ‘arka kapı’ ile anlamsız bir hale gelmektedir. Tüm bunların üstüne Apple kısa bir zaman önce yeni bir şifreleme tekniğini de duyurmuştur. Apple’ın duyurduğu bu yeni şifreleme tekniği hükümetin işini neredeyse çıkmaza sokmuş olmaktadır. Anlaşılan o ki bu çağrıya en azından Apple kanadından olumlu bir cevap gelmeyecektir. Oysa hatırlanacağı üzere kısa bir dönem önce Apple ile hükümet adli soruşturmaya tabii tutulan bir kullanıcının iMessage uygulamasına ulaşılamaması ile karşı karşıya gelmiştir. Görünen o ki kullanıcı mahremiyeti ya da gizliliği teknolojinin kişisel hayatı barındırmasıyla sık sık gündeme gelir durumda olacaktır. Öte yandan ise bahsedildiği gibi nesnelerin sanal ortama doğru ilerlediğimiz şu günlerde bu veya buna benzer isteklerin meydana gelmesi kullanıcılar nezdinde soru işaretlerini artıracaktır.

Bir önceki yazımız olan Lumia 950 İçin Force HDR Gelmeye Hazırlanıyor başlıklı makalemizde force hdr, Lumia 950 ve Lumia 950 XL hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Lumia 950 İçin Force HDR Gelmeye Hazırlanıyor

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478