Akıllı Yüzük İle Korona Virüs Semptomları Takibi

Akıllı Yüzük İle Korona Virüs Semptomları Takibi

Akıllı bir yüzüğün yeni tip koronavirüs ile karakterize edilen hastalık semptomlarını tahmin edip edemeyeceğini belirlemek için bilim insanları harekete geçti. Bunun için 2000’den fazla sağlık çalışanı bir çalışmaya katılacaktır. Akıllı yüzük ile korona virüs semptomları takibi yapılarak hastalık daha erken aşamada tespit edilebilir.

Korona virüs Semptomları Nasıl Tespit Edilecek?

Akıllı bir saat veya spor takip cihazı takmak, çoğumuzun aktivite düzeylerimizi, kalp atış hızımızı ve uyku durumumuzu izlememize yardımcı olur. Bugünlerde ise San Francisco California Üniversitesi tarafından yürütülen yeni bir araştırma, Qura adlı bir yüzük kullanıyor. Bu yüzük, vücut sıcaklığı gibi verileri ele alarak günlük semptom araştırmasıyla birlikte COVID-19’un erken başlangıcını tespit edip edemeyeceğimizi görmek için kullanılıyor.

Akıllı Yüzük İle Korona Virüs Semptomları Takibi

Üç aylık çalışmanın amacı, hastalık semptomlarını tahmin edebilecek bir algoritma geliştirmektir. Potansiyel olarak, bu algoritma diğer giyilebilir cihazlara uygulanabilir. Çalışmanın baş araştırmacısı Dr. Ashley Mason, “Farklı giyilebilir cihazların farklı algoritmalardan faydalanabileceği durumlar olabilir, ancak algoritmada henüz birincil değişkenlerin ne olduğunu bilmiyoruz” diyor.

Koronavirüs semptomlarının erken tespiti, yüzük takanların tedavi alabilecekleri ve kendilerini izole edebilecekleri anlamına gelir. Bu, özellikle yeni koronavirüs ile temas halinde olabilecek ön cephedeki sağlık çalışanları için önemlidir.

Akıllı Yüzük Qura Nasıl Çalışır?

Yüzük, kalp atış hızı ve solunum hızı gibi hayati verileri sadece parmaklardan izleyebilir. Bu yüzüğü diğer birçok giyilebilir cihazdan farklı kılan şey, gündüz ve gece boyunca vücut ısısı okumalarını da alabilmesi. Ardından bu okumaları dakikaya kadar ortalama hale getirmesidir. Oura CEO’su Harpreet Rai, “Bu ortalamaları karşılaştırırsanız, aslında pasif bir yol haline gelir. Sağlık durumunuzdaki değişiklikleri izlemek için daha bilgilendirici bir yol olabileceğine inanıyoruz” diyor.

Dünyanın dört bir yanındaki Oura kullanıcıları, öksürük veya ateş gibi semptomları kayıt altına almak için günlük anketleri seçerek ve tamamlayarak çalışmaya katılmaya davet edilir. Oura, çalışmanın sponsorluğunu yapıyor ve ön cephede çalışan San Francisco California Üniversitesi sağlık çalışanlarına 2.000 yüzük sağlıyor.

Yüzüğün gerçekten işe yaradığının keşfedilmesi durumunda diğer ülkelerde de satışa çıkması muhtemel. Böylelikle vücudunuzda taşıyacağınız ufacık bir akıllı yüzük sayesinde koronavirüs semptomları takibi yapabileceksiniz. Belirtileri erkenden keşfedip gereken sürede de sağlık birimlerine başvurabileceksiniz. Yüzüğün, özellikle de risk grubundaki kişiler için hayati öneme sahip olduğu açık.

Bir önceki yazımız olan Devre Kartındaki Noktalar Nasıl Test Edilir? başlıklı makalemizde devre kartı ve devre kartı noktalar hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Yeni Model Samsung Galaxy S20 Özellikleri

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478