Akıllı Telefonların Pil Ömrünü Uzatma Yolları

Akıllı Telefonların Pil Ömrünü Uzatma Yolları

Günümüz teknoloji cihazlarını kullanırken yaşanılan en büyük sıkıntı şarjlarının dayanmaması ve kısa sürede tükenmesi. Amoled ekran ve yüksek işletim sistemleri telefonlarımızın şarjını resmen sömürür. Günümüz akıllı telefonları ile internete girmek, sosyal ağlarda gezmek, video izlemek, oyun oynamak ve uygulamaları kullanmak ile akşamı getiremeyiz. Bu sıkıntıdan kurtulmak için ya firmalar teknik özelliklerini geliştirecek ve pil ömrünü uzatacak ya da kendi çabalarımızla pil ömrünü uzatmanın yollarını arayacağız. Biz şimdi firmaların kendini geliştirmesini beklemeden birkaç küçük yöntemleri uygulayarak kendi çapımızda pil ömrünü uzatmanın yollarını arayalım. Akıllı telefonların pil ömrünü uzatma sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Gelin hep beraber bu yollara göz atalım;

Kullanılmayan uygulamalar: Biz fark etmesek de akıllı telefonlar arka planda kullanmadığınız uygulamaları çalıştırır ve telefonun gereksiz yere şarj tüketimine sebep olur. Optimize ederek arka planda çalışan uygulamaları kapatabilirsiniz. Bazı uygulamaları indirerek pil tasarrufu sağlamanız mümkün. Bunun dışında WİFİ, bluetooth ve GPS gibi yüksek güç tüketen uygulamaları kullanılmadığı sürece kapalı tutun. Birkaç uygulamayı çalıştırırken kullanmadığınız uygulamaları kapatmanız yine pil ömrüne olumlu olarak yansıyacaktır.

Ekran parlaklığını: Erken parlaklığı şarjın büyük bir yüzdeliğini tüketen faktördür. Kapalı ortamlarda ve akşamları en az parlak olabilecek şekilde kullanmanız hem sağlık açısından hem de pil ömrünü uzatmak açısından oldukça faydalı olacaktır.

Oyunlar: Oyunlar akıllı telefonların RAM gücünü ve pilini olumsuz etkiler gün içerisinde akıllı telefonlar ile daha az oyun oynamak pil ömrüne katkıda bulunur.

Güncelleme: Telefonların güncellemeleri düzenli olarak yapılmalıdır. Çünkü uygulamalara gelen yeni özellikler ile şarjı daha az tüketen yapıya sahip olabilirler.

Güç tasarrufu: Telefonlarınızın güç tasarruf seçeneğini sürekli aktif halde bulundurun.

Şarj ederken:  Bataryanın genel kullanımda %20’lik kısmı dolu ise gerisinin bitmesini beklemeden şarja takmak faydalı olacaktır. Telefonlar şarj olurken de %80 den fazla şarj etmemek gerekir bu pilin ömrünü uzatır ve doğal olarak şarj daha uzun süre dayanır.

Pili kalibre etmek:  Pili düzenli olarak ta kalibre etmekte pil ömrüne katkı sağlar. Pil kalibresi, telefonun tam dolu olduğu anda şarjda iken pil istatistiği silinerek yapılır.

 

Bir önceki yazımız olan Xiaomi Mi Edge İnternet'e Sızdı! başlıklı makalemizde akıllı telefon, android ve edge hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Xiaomi Mi Edge İnternet’e Sızdı!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478