Akıllı Polis Lambaları Ülkemizde!

Polis araçlarının gelişimi teknoloji ile doğru orantılı olarak devam ediyor. Özellikle ABD ve Avrupa‘nın başı çektiği bu yenilikler konusunda ülkemizde önemli atılımlar yapıyor. Güvenlik konusunda son derece önemli bir yeri olan polis araçları yeni gelişimler ile birlikte daha kullanışlı hale geliyor.

Polis araçları ile ilgili son gelişme ise, tepe lambaları konusunda yaşanıyor. Konuyla ilgili deneme aşamasının başarılı geçtiği belirtiliyor ve bu yeni tepe lambası sistemi ile birçok kolaylık geleceğinin de altı çiziliyor.

Akıllı Lambaların Özellikleri!

Emniyet Teşkilatının ihtiyaçları gözetilerek yapılan yatırımlar tüm hızıyla devam ediyor. Emniyet’in teknoloji ihtiyaçlarına yönelik cihaz üreten şirketin başkanı olan Akif Ekin, polis araçlarının tepe lambaları ile ilgili yenilikler hakkında önemli bilgiler verdi.

Akif Ekin, “Polis araçlarının tepe lambaları artık sadece ışık saçmayacak. Yerleştirdiğimiz yeni sistem ile, polis aracının etrafında yer alan araçların hızları anında ölçülecek ve plakaları hakkındaki bilgilerin dökümü de kısa sürede alınabilecek” dedi.

akıllıı

Akif Ekin konuşmasının devamında, “Araçlar hareket halindeyken bile radar görevi üstlenecek sistemle ilgili geliştirme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Sadece hız değil aynı zamanda silah sesinin geldiği yönü saptayan bir sistemin de bu cihaza entegre edilmesi konusunda çalışıyoruz. Kayıt edilen bilgiler 60 günden fazla hafızada kalıyor ve polisler bu kayıtlara istedikleri zaman ulaşabiliyorlar” açıklamasını yaptı.

Akıllı tepe lambalarının şu an için, Güneydoğu Anadolu ve Ege‘de belirlenen 4 ilde uygulandığı bilgisi verildi. Bu sistemin çok kısa bir sürede Ankara ve İstanbul’da da kullanıma başlanacağı açıklandı. Yine de tam anlamıyla bu sisteme geçilmesi için geliştirme çalışmalarının tamamlanması beklenecek gibi görünüyor.

Polislerin ihtiyaçları doğrultusunda sisteme yeni özellikler de eklenecek gibi görünüyor. Özellikle toplumsal olayları engellemede ana unsurlardan olan, yüz tanıma teknolojisinin de zamanla bu sisteme entegre edilmesi bekleniyor.

Bu sistemin gelişmesini ve satılmasını üstlenen şirket, henüz sistemi tam oturtmamasına rağmen, Azerbaycan’a 400, Birleşik Arap Emirlikleri’ne 250 cihaz satışı için anlaşma imzalandığını açıkladı. Ayrıca şirkete Katar ve Suudi Arabistan’dan da talep olduğu bilgileri geliyor. Bakalım bu önemli uygulamaya tüm Türkiye’de ne zaman geçilecek?

Bir önceki yazımız olan Yapay Zeka, Üniversite Sınavını Kazandı! başlıklı makalemizde Tokyo Üniversitesi, üniversite sınavı ve Yapay zeka hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

En İyi 500 TL Altı Akıllı Telefonlar!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478