Akıllı Ev Teknolojisi Nedir Ne Vadeder?

Akıllı Ev Teknolojisi Nedir Ne Vadeder?

Akıllı Ev Teknolojisi Nedir Ne Vadeder?

Akıllı ev teknolojisi, iletişim teknolojisi ile donatılmış temel ev olanaklarına verilen genel terimdir. Bu teknolojisi bir dereceye kadar otomasyon veya uzaktan kontrol sağlar. Şunlar gibi şeyleri içerir:

l Çamaşır makineleri, buzdolapları ve garaj kapısı açıcıları gibi cihazlar

l Ev eğlence sistemleri

l Ev güvenlik sistemleri

l Klima, ısıtma ve aydınlatma gibi çevresel kontroller

Bunlar, tüm akıllı cihazlarınızı birleştiren sistemlerdir, her şeye erişmeniz için size bir kontrol kumandası verir. Genellikle bazı mobil yazılımlar veya uygulamalarla birlikte sunulurlar. Böylece evde, istediğiniz yerde veya dışarıda olduğunuzda kontrol sağlayabilirsiniz.

Şimdiye kadar, akıllı ev teknolojisinin gelişimi modülerdi ve birkaç deney veya özel projenin yanı sıra, gerçekten akıllı bir ev görmedik. Bununla birlikte, ev sahiplerinin akıllı aletler edinirken faydalanabileceği bu modüler gelişme, akıllı teknolojinin sonsuz kombinasyonlarına zemin açar.

Akıllı Bir Evin Avantajları

Akıllı Ev Teknolojisi Nedir Ne Vadeder?

Tüm cihazlarınızı akıllı telefonunuza bağlamak bariz bir artıdır. İşteyken çamaşırlarınızı çalıştırabileceğiniz veya ısıtmanızı sadece evdeyken aktif olarak şekilde optimize ederek enerji faturanızdan tasarruf edebileceğiniz anlamına gelir. Bazı ülkeler yoğun olmayan saatlerde elektrik harcayan insanları indirimlerle ödüllendirir. Böylece bulaşık makinenizi, uzaktan kumanda ile önceden ayarlayarak saat 07:00 yerine saat 03: 00’de çalıştırabilirsiniz.

Diğer bir avantaj, insanların kaynaklarının nerelere gittiğine dair daha fazla farkındalığa sahip olmalarıdır. Neyi ne kadar kullandığınızda hakkında daha net bir fikir edinebilirsiniz. Çoğu akıllı ev teknolojisi sistemi, kullanım günlüğü ile birlikte gelir. Bu da kaynak kullanımınızı (ve dolayısıyla para harcamanızı) görmenizi kolaylaştırır.

Akıllı Ev Teknolojisi İçin Güvenlik Endişeleri

Ne yazık ki, tüm bu faydaların yanında kişileri rahatsız eden birtakım açıklar da bulunmaktadır. Genel olarak Nesnelerin İnterneti (IoT) ve özellikle akıllı ev teknolojisi için büyük bir barikat güvenliktir. Genel olarak, üstesinden gelinmesi gereken iki sorun vardır. Birincisi, bir cihazı bir ağa ve o ağı internete bağladığınızda korumanız gereken başka bir bağlantı noktası açarsınız.

Bu cihazların her biri de üretilmeden önce ciddi güvenlik önlemleri bakımından test edilmektedir. Ancak 2014 yılında yapılan bir IoT araştırması göstermiştir ki cihaz başına ortalama 25 hata ve güvenlik açığı bulunuyor. Bu da demektir ki hayatınız kolaylaşsa bile kapı kilitleri, ev alarmları ve garaj kapısı aslında tüm dış dünya tarafından erişilebilir.

Bir önceki yazımız olan En İyi Kablosuz 2 Kulaklık Galaxy Buds Plus Vs Airpods Pro başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Uydular Doğal Afetleri Nasıl İzler?

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478