Açık Kaynak Kodlu Yazılım Nedir? 2020

Açık Kaynak Kodlu Yazılım Nedir?

Hayatımızda kullandığımız tüm akıllı elektronik aletler yazılımlardan yararlanıyor. Yazılımlar ise kendi içlerinde ayrılıyorlar. Linux ve yine Linux tabanlı bir yazılım olan Android aslında açık kaynak kodlu yazılım olarak geçiyor. Peki, bu tam olarak ne anlama geliyor? Aslında .dmg, .exe, .deb gibi dosyalar ve programlar kaynak kodu satırı kullanılarak derlenir. Bu kodlar bir araya geldiklerinde bir uygulama dosyasını oluştururlar.

Derlemeden sonra kaynak kodu artık gerekli olmaz. Bu yüzden de bir yazılımı çalıştırdığınızda kaynak kodunu değil artık son biçimi görürsünüz. Açık kaynak kodlu yazılımlarda ise yayınlanırken kaynak kodları bırakılır. Böylece uygulamanın geliştiricisi istediği zaman programı derleyebilir. Bazen ise kullanıcıların da düzenleme yapmasına izin verilir.

Açık Kaynak Kodlu Yazılım Avantajları

Açık Kaynak Kodlu Yazılım Nedir?

Programcı topluluğunun gelişebilmesi açısından açık kaynak kodlu yazılım önemlidir. Böylece kişilerin ilham alması sağlanır; yaratıcılıkları ve eğitimlerine katkıda bulunulmuş olur. Bu tarz yazılımlar daha çok kişinin düzenleme yapabilmesine açıktır. Bu sayede yazılımda herhangi bir açık ya da sorun varsa bu, daha kolay bir şekilde giderilebilir. Kapalı kaynak kodlu yazılımlarda ortaya çıkan hataların giderilmesi için uzun süre beklenmesi gerekir.

Birçok farklı yazılım çeşidi ortaya çıkabilir. Örneğin Linux, Mozilla Firefox ve Chrome’dan türemiş birçok yazılım mevcuttur. Kapalı kaynak kodlu yazılımların gerçekten iddia ettiği gibi çalışıp çalışmadığı bilemezsiniz. Oysaki açık kaynak kodlu yazılım güvenliği kolay bir şekilde test etmenizi sağlar. Sonuç olarak bilgisayarınızı ve telefonunuzu daha iyi koruyabilirsiniz.

Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemleri

PC adı verilen cihazlar popüler olmaya yeni başladığında en popüler işletim sistemleri de Windows ve Mac OS idi. Bu işletim sistemlerini kullanmak isteyen kişilerin belli bir ücret karşılığında lisans satın alması gerekiyor. Bunun yanında kaynak kodları ise kapalı olarak sunuluyor. Sonrasında daha özgür yazılım fırsatları sunulabilmesi adına yeni bir açık kaynak kodlu yazılım hareketi bal gösterdi.

Linux bu hareketin devlerinden biri oldu. Günümüzde hala Linux tabancı işletim sistemleri açık kaynak kodlu olarak sunulmaktadır. Özgür bir yazılım olması sebebiyle de ücretsiz bir şekilde kullanıcılara sunulabilmektedir. Ayrıca bu tür yazılımlarda kullanıcıların yazılımın geliştirilebilmesi için kod satırlarına da yorumlar da ekleyebilirler.

Bir önceki yazımız olan İşte Samsung Galaxy s7+ Özellikleri başlıklı makalemizde Samsung Galaxy S7 ve Samsung Galaxy s7 Özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

İşte Samsung Galaxy s7+ Özellikleri

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478