3D Yazıcı ile Plastik Organ

Günümüzde 3D teknolojisinin geldiği noktalar modern çağın ayak uydurduğu düzenin bir parçası halinde olmaya başlamıştır. Son zamanların konuşulan projeleri arasında yer alan 3D teknolojisini kullanarak yazıcı üzerinden basılmış organlar ile cerrahların pratik yapma olanakları artmaktadır.
3D yazıcı bir çok amaçla kullanıldığı gibi tıp alanına da elini atmış durumda. Bir çok icadın maket aşamasını rahatlıkla ortaya koyabilen bu teknoloji fabrikaların üretemediği üretse dahi yerine ulaştıramadığı, insandan insana farklılık gösteren ürünleri bu yazıcı ile üretmek mümkündür.
Teknolojinin ulaştığı bu noktaların dahilinde Boston Çocuk Hastanesi doktorlarının kullanımına sebep olmuştur. İlk olarak doktorlar, ameliyat olacak yaşları aylarla ölçülecek kadar küçük çocukların rahatsızlığına göre çocukları kategorilere bölüyorlar. Çocuklardan ameliyatları tehlikeli geçme ihtimalleri olanları ve ya üst düzey dikkat isteyen çocukların sorun yaşadıkları organ veya vücut kısımları, hastada bulunan rahatsızlığın da getirdiği etkilerle birlikte 3D olarak çıkartılıyor. Cerrahlar, hasta ameliyatına girmeden önce bu çıkartılmış olan vücut bölümlerinde pratik yapıyor ve ameliyat sırasında sürpriz bir durum yaşanma şansı en aza indirgeniyor.
3D yazıcı teknolojisinin en kullanışlı alanlarından birisi olan bu yeni uygulama, şimdiden yaşları 2 ay ile 16 yıl arasında değişen 4 farklı çocuğun beynindeki kan pıhtılaşmasına bağlı oluşan sorunun çözümüne yardım olmuştur.
Sorun çıkaran bölgenin her kısmında bulunan sinirler, damarlar vs. ile oluşabilecek sıkıntıları en aza indirmenin mümkün olduğu düşünülüyor.

Bir önceki yazımız olan Tablet ve Telefonlarınızın Pil Ömrünü Uzatın başlıklı makalemizde tablet ve telefonlarınızın pil ömrünü uzatın hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Facebook Arkadaşlarımız Listesinde Olmaması, Dünyanın Sonu Getirecek 8 Arkadaş Tipi

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478