3D Touch’a sağlam bir alternatif gelmeye hazırlanıyor

Akıllı telefonlar yazılım desteği ile donanımsal bazı özellikleri geride bırakabiliyor. Bunun en iyi örneklerinden FingerAngle teknolojisini parmakları üçüncü boyuta dahil etmektedir. Mobil dünya için son zamanlarda en fazla konuşulan teknolojiler başında ‘3D Touch’ yer almaktadır. Apple’ın bu teknolojisi bildiğiniz gibi dokunmatik yüzeylere basınç hassasiyetini getiriyor ve bu da uygulama temelinde kullanışlı imkanlar sağlamaktadır. Carnegie Mellon Üniversitesi’nin kurduğu şirketlerden Qeexo ise daha iyi bir çözüm üzerinde çalışmalarına devam etmektedir.

Qeexo tarafından ‘FingerAngle’ olarak bilinen teknoloji ile 3D Touch ve benzeri diğer teknolojilerden farklı olarak donanımsal değil de yazılım temelinde (iOS ile Android desteği) çalışma göstermektedir. Kişilerin ekran üzerindeki parmak konumlarını yazılım ile dahili sensörleri kullanarak algılayan teknoloji bunu standart dokunmatik ekranlar gibi yalnızca X ve Y eksenleri ile kısıtlamamakta ve sürece üç ekseni de katarak üç boyutlu bir deneyim sunabilir. Kişilerin ses açma / kapatma ya da haritaya yaklaşma işlemleri için ekran üzerinde tek parmaklarını çevirmesi yeterli olmaktadır. Üç boyutlu algılama sayesinde üç boyutlu oyunlar içerisinde de yine sade ve tek bir parmak ile özgürce gezilebilirsiniz. Yüksek hassasiyet seviyesi göz dolduran FingerAngle teknolojisinin akıllı cihazlar için dahili bir özellik ya da uygulama olarak gelmesi beklenmektedir. Fakat tam bir tarih maalesef ki belli değildir bu konuda bir açıklama bulunmuyor.

Bir önceki yazımız olan Huawei Mate 8 İçin 4 Farklı Model! başlıklı makalemizde akıllı telefon, huawei mate 8 ve huawei mate 8 için 4 farklı model hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

YouTube’de Videoları Öne Çıkarma!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478