20 Milyon Vatandaşın e-Devlet Hesabı Çalınabilir!

Türkiye’de bulunan özel ve devlet bankaları başta olmak üzere, bakanlıklar ve diğer devlet kurumlarının son bir aydır yoğun siber saldırılara maruz kaldığını biliyoruz. İnternet üzerinden hizmet veren bu resmi kurumlar arasında vatandaşları en yakından ilgilendirenlerden biri de, e-devlet sistemi. Gelen haberlere göre vatandaşların sigorta bilgileri başta olmak üzere kimlik bilgilerinin de yer aldığı e-devlet sistemi, geçtiğimiz ay yapılan siber saldırılardan nasibini almış durumda. Bu da hackerların en önemli kişisel bilgilerimizden biri olan kimlik bilgilerimize ulaşabileceklerini gösteriyor. Kimlik bilgilerinin ya da en basitinden bir TC kimlik numarasının bile kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda banka hesaplarının boşaltılmasından tutun da, bu kişiler adına sahte şirketler kurup kredi çekmeye kadar gidebiliyor.

Hacker 2

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı vatandaşların bu tür bir dolandırıcılık olayıyla karşılaşmaması için, şifre güvenlik uyarısı mesajları göndererek şifrelerini belirlerken belli noktalara dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyor. Bu noktalardan ilki, şifrelerin doğum tarihi, telefon numarası ve ya da takım ismi olmamasına dikkat etmeleri. Ayrıca vatandaşların şifre koyarken ardışık ya da tekrarlayan harfler, çok kullanılan kelimeler de kesinlikle kullanmaktan kaçınmaları gerekiyor. Son olarak şifre koyarken çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de, aynı şifreyi her yerde kullanmamak gerektiği. Bunun yanı sıra, e-devlet şifresiyle ilgili herhangi bir sorun yaşayanlar için 160 numaralı destek hattı da hizmet vermekte.

 

Bir önceki yazımız olan Android.Bankosy Adlı Virüs Hesabınızı Dakikalar İçerisinde Boşaltabilir! başlıklı makalemizde android ve Android.Bankosy hakkında bilgiler verilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki içerik:

Huawei Dizüstü Üretimini Sağlayacak!

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478