Microsoft, Google Chrome’da kullanılan açık kaynak kodlu javascript motoru V8’e ChakraCore ile meydan okumaya hazırlanmaktadır. Microsoft ChakraCore ile node.js’e açık çağrıda bulundu. Açık kaynak koda destek vererek adeta şirketin kemikleşmiş yapısından ödün vermeye başlayan ve bir anlamda Google’ın senelerdir soyunduğu arka taraf hizmetlerine alternatif bir yapı olarak yaklaşmaya başlayan Microsoft son olarak ise yeni tarayıcısı Edge’de kulladığı javascript motoru ChakraCore’u açık kaynak kodlu hale getirmiştir. Google’ın Chrome’da kullandığı ve aynı zamanda türevi javascript motorlarına göre çok daha hızlı olduğunu iddia ettiği V8 benzeri bir yapıya bürünen ChakraCore, şimdi de son dönemde popülaritesi hızla artan JavaScript çalıştırma ortamlarına yönelik bir hamleye soyunmaktadır.

Kısa bir zaman önce ChakraCore’un açık kaynak kodlu hale getirdiğini GitHub’a yüklenen proje ile duyuran Microsoft şimdi de ise Edge’de V8 motoruna gerek kalmaksızın ChakraCore ve Node.JS’in çalışan bir versiyonuna ilişkin bilgileri GitHub üzerinden paylaşmıştır. V8 API odağında hazırlanan ChakraShim V8’de çalışmak üzere hazırlanmış modüllerin ChakraCore ile çalıştırılabilmesine olanak tanımaktadır. Microsoft yazılım mühendislerinden ile işin başındaki isimlerden biri olan Kunal Pathak tarafından açıklanan bilgilere göre öncelikli olarak çok fazla gerekli olan API’lar için çalışmalar yapıldığı zamanla ise tam bir fonksiyonellik sağlayacak şekilde işin geliştirileceği ifade edilmektedir. Microsoft’un açık kaynak kod tarafında böylesine bir desteğe girişmesi aslında son derece önemli bir harekettir. Birkaç sene öncesine kadar tamamen kapalı bir yapıda olarak ilerleyen şirket şimdi gelir beklentisi olmadan böylesi alanlara kaynak ayırması aslında ortaya çıkan yeni düzen adına bir gösterge olması adına da hayli önemlidir. Bu adım bekleyenler tarafından oldukça merak edici bir durumdur.

Bir önceki yazımız olan Microsoft Windows 8'in fişi çekildi başlıklı makalemizde işletim sistemi, Microsoft ve Windows 8 hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,,, 931 views Okunma 20 Oca 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.