SplashData’nın 2015 verilerine göre internet dünyası halen parola belirleme noktasında ‘123456’ alışkanlığından vazgeçememekteyiz. Kullanmamanız gereken popüler parolalar haberimizde bulunuyor. İnternet dünyasında tüm uyarılara rağmen basit parolalar kullanılmaya devam edilmektedir. SplashData’nın 5’cisini yayınlamış olduğu yeni yıllık parola listesinde ise durumun vahametini yeniden gözler önüne sermektedir.

Buna göre önceki yıllarda olduğunu gibi 2015 yılında da en fazla kullanılan parola Hacker sızıntılarından toplanan sıralamasının başında ‘123456’ yer almaktadır. İkincilik ‘Password’ gibi oldukça yaratıcı bir kelimeye giderken, üçüncülük bir sıra yükselen ‘12345678’ kombinasyonun eline geçti ve dördüncü ise ‘Qwerty’ olmaktadır. 2015 yılında en fazla kullanılan parolalar arasına yeni olaraksa ‘Welcome’, ‘Login’, ‘1234567890’, ‘Starwars’, ‘Princess’, ‘Passw0rd’ ile ‘Solo’ gibi kelimeler eklenmiştir. ‘Dragon’ ve ‘Baseball’ gibi kelimeler liste içerisinde düşüş yaşarken ilginç şekilde ‘Football’ kelimesiyle oluşturulan parolalarda artış yaşanmıştır. Veri güveliği için çok daha karmaşık parolalar ile gelişmiş parola uygulamaları kullanmanızı önermekteyiz. Hiçbir parola kırılmaz değildir fakat en azından çok basit parolalar ile kötü niyetli kişilerin tuzağına düşmeyiniz.

Bir önceki yazımız olan Amerika, Telefonları İzlemek İstemekte! başlıklı makalemizde akıllı telefon, akıllı telefon güvenliği ve arka kapı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 742 views Okunma 19 Oca 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.