Eğer siz de Android telefonunuzdan banka hesabınıza erişim sağlıyorsanız haberimizi dikkatle okumanızda fayda var çünkü bu haber sizi de oldukça yakından ilgilendiriyor.

Genelde internet bankacılığı işlemlerinde, müşteri numaramızı ve şifremizi girdikten sonra cep telefonumuza gelen tek kullanımlık bir şifreyi kullanarak hesabımıza erişim sağlıyoruz ve bu işlemin çok güvenilir olduğunu düşünüyoruz. Aslında bu uygulama oldukça güvenli; ancak Android bir telefon kullanarak banka hesabımıza erişim sağlamaya çalışıyorsak, bu işlem bizim için çokta güvenli olmayabilir çünkü Android telefonlarda bulunan Android.Bankosy adlı bir virüs, bu telefona gelen tek kullanımlık şifreyi ele geçiriyor ve biz daha hesabımıza erişemeden hesabımızı dakikalar içerisinde boşaltabiliyor.

Android 1

Bu gibi durumların önüne geçmek isteyen bankalar ise, ses üzerinden kod iletme yöntemini kullansa da, oldukça zararlı bir yazılım olan bu virüse karşı ses üzerinden kod iletme yöntemi de maalesef çare olamıyor çünkü Bankosy, gelen çağrıları kendisine yönlendirebiliyor. Bunu yaparken de, kullanıcıların durumu fark etmemesi için telefonu sessize alabiliyor, hatta kilitleyebiliyorlar. Bu dakikalar içerisinde de banka hesabınız maalesef tamamen boşalıyor.

Banksoy adlı virüsle ilgili olarak bilinenlerden biri de, virüsün ilk olarak 2014 yılında ortaya çıktığı ve bu zamana kadar pek çok kişinin de mağdur olduğu yönünde. Oldukça dikkat edilmesi gereken bu virüse karşı uzmanların önerdiği adımlardan ilki ise, kullanıcıların vakit kaybetmeden cihazları için en uygun olan Antivirüs programlarından birini yüklemeleri.

 

Bir önceki yazımız olan Google Play Store'da Bulunan 13 Mobil Uygulamada Virüs Var! başlıklı makalemizde google, google play store ve mobil uygulamalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, 1.346 views Okunma 19 Oca 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.