Güvenlik konusunda ilk tercih edilen akıllı telefonlardan BlackBerry silinmiş mesajları ulaşılma açığı ile gündeme gelmiştir. BlackBerry son beş yıl içerisinde mobil pazarda ilginç bir yol tercih etmiştir. Geçtiğimiz yıllarda ise Nokia gibi akıllı telefon sektörünün zirvesine çıkan firma iOS ile Android işletim sistemine karşı pasif kalarak tepe taklak olmuştur. En sonunda ise kendi işletim sistemi BB OS’ten vazgeçerek Priv modeli ile Android dünyasına adım atan BlackBerry yeni bir güvenlik problemi ile karşı karşıya kalmaktadır.

Hollanda polisi adli bir olay için BlackBerry akıllı telefonda bulunan şifrelemeyi kırdıklarını ve aynı zamanda e-mail ile mesajlara eriştiklerini açıklamıştır. Konu hakkında hemen bir açıklama yapan BlackBerry telefonlarda herhangi bir arka kapının olmadığını ve bu şifreleme algoritmasının güvenlik güçlerine verilmediğini belirtmiştir. Özellikle açıklamada cihazda bulunan verilere erişimin telefonun sahibi tarafından kurulan üçüncü parti yazılımlardan ya da kullanıcının eksik güvenlik önlemlerinden kaynaklanabileceği vurgulanmıştır. Polisin böyle bir açıklama yapması BlackBerry’nin güvenliğini tartışılır hale getirmektedir.

Bir önceki yazımız olan Samsung Z3 Global Pazara Açılmaya Hazırlanıyor başlıklı makalemizde samsung z3, tizen ve tizen işletim sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 759 views Okunma 16 Oca 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.