Batarya teknolojisinin önündeki en büyük engellerden birisi güvenliğinin zor sağlanıyor olmasıdır. Yeni bir araştırma ise lithium bataryaların ısınmaya bağlı patlamasının önüne geçebilir. Teknoloji artık hayatımızın her alanında yer almaya devam ediyor. Özellikle mobil teknolojiler son dönemlerin en büyük oyuncusu haline gelirken bununla birlikte bataryalar da hayatımıza daha çok dâhil olmaya başlamıştır. Akıllı telefonlardan diz üstü bilgisayarlara hoverboar’lardan drone’lara kadar pek çok teknolojiyi batarya ömrü el verdiği sürece kullanmaya devam ediyoruz.

Üreticiler de kullanıcıları isteğiyle batarya kapasitelerini arttırmaya çalışırken bu durum güvenlik açıklarını da beraberinde getirmektedir. Özellikle son dönemlerde yüksek batarya kapasitesine sahip hoverboard’ların pek çok yangına ya da patlamaya sebep olduğunu bilmekteyiz. Havayolu şirketleri de bu sebeple hoverboard taşınmasını yasaklamış durumdadırlar. Son dönemlerde ise gündeme gelmese de daha önce benzer bir şekilde akıllı telefonların ya da şarjdaki başka aletlerin patlaması da zaman zaman yaşanabilmekteydi. Stanford araştırma grubu ise yeni geliştirdikleri teknolojisiyle artık ısıya bağlı patlamaların önüne geçebilmektedir. Bataryanın aşırı ısınması durumunda patlama ihtimalini göz önüne alan bu teknoloji bataryadan güç alış verişini sonlandırıyor ve aynı zamanda soğuması için beklemeye başlamaktadır. Sıcaklık güvenli bir seviyeye düştüğünde ise güç alış verişi otomatik olarak tekrar başlamakta ve cihaz şarj olmaya ya da kullanılmaya devam etmektedir.

Bataryaların şarj edildiklerinde yüksek ısı seviyelerine ulaştığını bilmekteyiz. Bu durum bazı anlarda olumsuzluklar yaratabilecek olsa da güvenliğin ilk öncelik olması doğal bir seçimdir. Yeni teknolojinin uygulanması sayesinde özellikle Hoverboard’lardaki şarj işlemi sırasında yaşanan patlamalar en az düzeye indirgene bilinir. Diğer bir yandan güvenliğin artması üreticilerin daha yüksek kapasiteli piller tercih etmesini de olanak sağlayabilir.

Bir önceki yazımız olan 2016 Samsung Galaxy A Serisi Telefonlar Türkiye'de Satışa Sunuldu! başlıklı makalemizde samsung, samsung galaxy a3 ve samsung galaxy a5 hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,, 828 views Okunma 12 Oca 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.