Araştırmacılar uzun emoji mesajlarının Whatsapp’ın çökmesine neden olduğunu doğruluyorlar. Milyonlarca kişi tarafından kullanılan Whatsapp oldukça basit ve sıradan bir mesajlaşma uygulaması olmasına rağmen dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olma ünvanına sahiptir. Facebook tarafından satın alınmasından sonra kullanıcılar için güvenli bir mesajlaşma uygulaması olmaktan çıkan Whatsapp’ın ilginç bir hatası araştırmacılar tarafından keşfedilmiştir. Indrajeet Bhuyan isimli araştırmacının başında bulunduğu bir araştırma ekibi mesajlaşma uygulamasının nasıl çalıştığını veya ne gibi işlemleri yerine getirebildiğini araştırmaktaydı.

222

 

Bu araştırma esnasında Whatsapp’ın sınırlarını zorlamaya karar veren Indrajeet Bhuyan mesajlaşma uygulamasının çok uzun emoji mesajlarının kullanımı nedeniyle çöktüğünü keşfetmiştir. Whatsapp’ın bu sıkıntısını önceden birkaç kullanıcı tarafından belirtilmişti fakat resmi bir bilgi olmaması nedeniyle bu sorun her zaman göz ardı edilmişti. Farklı marka veya model telefonlar kullanarak uzun emoji mesajları gönderen araştırmacı sorunun varlığını doğruluyor. Bu sorunun bazı telefonlarda mesaj gönderilmeden önce gerçekleştiğini ve bununda uygulamanın çökmesine yol açtığını belirten Indrajeet Bhuyan Whatsapp Web üzerinden Whatsapp’ın mobil sürümünü kullanan birine en az 5000 emojili bir mesaj göndermenin de sorunu tetiklediğini vurgulamıştır.

22

Whatsapp’ın yaşadığı bu çökme sorunu bazı kullanıcıların telefonlarındaki konuşma geçmişinin silinmesine yol açmakta ve hatta telefonlar aynı konuşmayı açamayacak kadar çok donmalar yaşanıyordu. Bu gibi durumlarda Whatsapp Web’e giriş sağlayarak telefonunuzdaki konuşmayı silebileceğinizi belirten Indrajeet Bhuyan paylaştığı bu çözüm yöntemiyle birlikte uygulamanın bu kadar çok emojiyi aynı anda işleme alamadığını belirtmiştir.
İlerleyen araştırmalarla beraber Whatsapp’ta yaşanan bu sorunun yalnızca Android kullanıcılarını etkilediği keşfedilmiştir. Aynı zamanda ise 6000 karakter sınırı bulunan bu uygulama kullanıcılarının uzun mesajlar yazabilmesini sağlıyor fakat bu sınır hiçbir şekilde uygulamayı çökertebilecek mesajları engelleyen bir koruma sistemiyle birlikte desteklenmemiştir. Bundan dolayı karakter sınırının tamamı dolmadan uygulama çökebilir.

Bir önceki yazımız olan Lüks arayanlara özel altın kaplama Nokia 230 başlıklı makalemizde 24k gold nokia 230, Nokia ve Nokia 230 hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 1.213 views Okunma 11 Oca 2016

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.