Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda, genellikle bir sorunla karşılaşıldığında bu sorunu giderebilmek için ‘güvenli mod’ özelliğini çalıştırabiliriz ve böylece bilgisayarımıza sonradan yüklediğimiz uygulamalar ortadan kalkmış gibi görünür. Bu sayede biz de bilgisayarımızda soruna yol açan veya bilgisayarlarımızı kısıtlayan bu programların özelliklerini görmeden bilgisayarımızı kullanmaya devam ederiz.

android-cihazlar

Bilgisayarlar için kullanılabilen bu Güvenli mod özelliği, Android telefonlar için de uygulanabilecek. Anroid telefonlara yüklenen bu işletim sistemi sayesinde third- party uygulamaları yani üçüncü kişilerin telefona yüklediği özellikleri kolayca ortadan kaldırıp telefonumuzu rahatlıkla eski haline getirebileceğiz.

Third-party uygulamasının iyi taraflarından biri de, Android özellikli telefonumuzda bu özelliği kullanarak sorunun sonradan yüklenen uygulamalardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenebilmek.

Ayrıca bu özelliği kullanarak telefonumuzda bulunmasını istemediğimiz uygulamaları da ortadan kaldırabiliyoruz. Güvenli mod sayesinde telefonumuza istediğimiz özelliği verebilmemiz de mümkün olabilmekte.

Android telefonlarda Güvenli mod’ özelliğini kullanabilmek için yapmamız gereken işlemse oldukça basit: Telefonumuzu kapatırken karşımıza gelen “kapat” ve “yeniden başlat” seçeneklerinden “kapat” butonunu seçtikten sonra bu butona biraz uzunca basılı tuttuğumuzda telefonumuz güvenli moda erişmek için “telefonunuz güvenli modda tekrar başlatılsın mı?” seçeneğini sunuyor. Ayrıca telefonumuz güvenli modda çalışırken sol alt köşede “safe mode” yazılı siyah bir kısım görülüyor. Güvenli mod sayesinde yapmak istediğimiz işlemleri yapıp daha sonra telefonumuzu tekrar başlatıp normal haline getirip güvenli moddan kolayca çıkabiliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Telegram'dan IŞİD Önlemi! başlıklı makalemizde paris saldırısı, telegram ve telegram güncelleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, 1.117 views Okunma 22 Ara 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.