İnternet dünyasının özellikle Steve Jobs zamanında yapılan kısıtlamalarıyla hızla gerçekleştirmeye başladığı HTML5 değişiminin sonunda sosyal medya devi Facebook’un video oynatıcısına da uğramaktadır. Sosyal medyanın nüfusu pek çok ülkenin toplamını geçen büyük ismi Facebook mantıklı bir adım atarak video oynatıcısını Flash’dan HTML5’e geçirmiştir. Video oynatıcısı için HTML5 dönüşümünü masaüstü sürümünde herkes ile tüm altyapı temelinde gerçekleştiren Facebook buna rağmen Flash’ı tamamen terk etmemektedir. Şirket yaptığı açıklamada ise Adobe ile özellikle Facebook oyunları için Flash çalışmaları yapılmaya devam edileceğini belirtmektedir.

Pek çok güvenlik problemi oluşturması ile sistemlere yüksek oranda yük bindirmesiyle hatırı sayılır sayıda teknoloji firmasının çoktan kurtulduğunu ya da kurtulmayı düşündüğü Flash detaylarına yer verildiği kadarıyla geliştirici Adobe tarafından dahi artık geri plana alınmaktadır. Facebook HTML5’in geliştirme sürecinde ise kendilerine büyük bir hız kattığını ya da değişim ile genel olarak video alt yapısının daha hızlı veya kararlı hale getirildiğini yaptığı açıklamada altını çizmektedirler. Facebook bu atılımla kullanıcılarını onure edecek gibi gözükmektedir.

Bir önceki yazımız olan En hızlı web tarayıcı hangisi? başlıklı makalemizde browser, chrome ve firefox hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, 884 views Okunma 19 Ara 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.