Zaman zaman Facebook’ta yakınlarına veda mektubu ya da veda içerikli bir video kaydı bırakıp intihar eden kişileri duyuyoruz ve oldukça sıradan bir şekilde gerçekleşen bu eylemler birçoğumuzu dehşet içerisinde bırakabiliyor. Bundan dolayı, milyonlarca insanın kullandığı en büyük sosyal paylaşım platformu Facebook, bu tür intihar vakalarına karşı önlem almak için çalışmalar yapmaya çoktan başladı bile.

Facebook intihar önleme

Facebook, konuyla ilgili olarak yaptığı araştırmada, intihar eğilimi olan kişilerin Facebook’a girmekteki amaçlarının topluma kendilerini kabul ettirme ve yaşadıkları bunalımlardan kurtulma olduğunu tespit etmiş. Bunun yanı sıra Facebook’un yaptığı araştırmanın sonuçlarından biri de, intihara eğilimli olan kişilerin yaptıkları paylaşımlar beğenildiğinde ya da mesaj yayınladıklarında kendilerini iyi hissettikleri. Yapılan araştırmada ulaşılan bu sonuçlardan sonra ise, Facebook’un geliştirici ekibi “İntihar önleme servisi” adı verilen bir uygulamayı kullanıma sunduğunu açıklamış durumda.

Şu an için Avustralya’da denenmekte olan intihar önleme servisinin faydasının olup olmayacağını zaman gösterecek. Facebook’un uygulama için Avustralya’yı seçmesinin nedeni ise, en yüksek intihar oranının Avustralya’da bulunmasından kaynaklanıyor.

İntihar önleme servisinin çalışma şekli ise, intihar etmeden önce Facebook’a not bırakan kişileri Facebook intihar etmeden önce ikna etmek olacak. Facebook’un intihar önleme servisini ise, intihar etmek isteyen kişinin Facebook’taki arkadaşları harekete geçirecek. Örneğin, intihar edebileceğini düşündüğünüz bir arkadaşınız varsa, Facebook’a arkadaşınızın ismini yazacaksınız ve Facebook bu kişiyi takibe alacak. Daha sonra ise Facebook bu kişinin intihar edeceğini düşünürse, o kişiye intihar etmenin yanlış bir şey olduğu hakkında mesajlar göndererek onu ikna etmeye çalışacak ve ayrıca yerel kuruluşları da bu kişi hakkında bilgilendirecek.

 

Bir önceki yazımız olan X27 Kamera: Olağanüstü Renkli Gece Görüşü! başlıklı makalemizde Canon, IPS ve Kamomura hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 745 views Okunma 07 Ara 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.