Önümüzdeki günlerde İstanbul’da düzenlenecek olan WEBİT konferansına katılmak üzere Türkiye’ye gelen F-Secure Güvenlik Birimleri Müdür Yardımcısı Samu Konttinen, hepimizi yakından ilgilendiren internet güvenliği konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Dünya üzerinde internet kullanımı güvenliğinin her geçen gün daha da kötüye gittiğine değinen Konttinen, günde ortalama 300 bin kötü amaçlı yazılım üretildiğini belirtti ve kullanıcıların güvenliklerini sağlayabilmeleri için yapabilecekleri hakkında tavsiyelerde bulundu. Konttinen’e göre, kullanıcıların interneti güvenli bir şekilde kullanabilmesi için 3 temel şeyi yapması gerekiyor. Bunlardan ilki, internete girilen bütün cihazlara iyi bir antivirüs programı yüklemek. Bu sayede kullanıcılar, belli başlı virüslerden önemli ölçüde korunabilirler. İkinci temel kural ise, online olarak hizmet alınan, alış veriş yapılan sitelerde her zaman aynı şifreyi kullanmaktan kaçınmak ve hatta her bir site için farklı bir şifre kullanmak. İnternet güvenliğini sağlayabilmek için 3. temel kural ise, internet güvenliği konusundaki tüm verilerden yararlanmak. F-Secure olarak iki ana kategoriye ayrılan güvenlik elemanlarının ilki, Safe. Safe programı tüm saldırılara karşı güvende kalmayı sağlamakta. İkinci kategoride ise F-Secure Freedom var. Safe programının aksine F-Secure Freedom programı sizi internetteki virüslerden korumuyor, ancak çok iyi bir şekilde gizlenebilmenizi sağlıyor.

güvenlik

Wi-Fi Güvenliğini Sağlamak İçin

Bunun yanı sıra, Konttinen, yoğun bir şekilde kullanılan internet ağlarından biri olan Wİ-Fi ağları konusunda ise, şifrelenmiş olan Wi-Fi ağlarınızı koruyabilmek için şirketlerinin tekrar bir şifreleme yaptığını ve bu sayede hackerların bu şifreyi kıramadığını ve kullanıcı bilgilerine ulaşamadıklarını kaydetti.

 

Bir önceki yazımız olan Google Glass Ekibinden Yeni Proje! başlıklı makalemizde google giyilebilir kulaklık, google giyilebilir teknoloji ve google glass hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 857 views Okunma 18 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.