3D yazıcıların insanlar için hayati öneme sahip olan el, ayak, kulak gibi insan uzuvları ürettiğini biliyoruz. Bu gelişmenin ardından ise, bilim adamları biyoyazıcı ya da bioprinter adı verilen cihazları kullanarak insanların ihtiyaç duyacağı organların üretimi konusunda bir adım daha ileri gitti ve iç organ üretmeyi başardı. Biyoyazıcıların mantığı 3D yazıcılarla aynı olsa da, üretim aşamasında farklı yollar izleyerek iç organ üretimini başarıyor.  Biyoyazıcı teknolojisinden yararlanabilmek için gerekli olan en önemli maddenin kök hücreler olduğundan dolayı, bilim adamları üretilecek organ için gerekli olan kök hücreyi biyopsi yöntemiyle hastadan alıyor. Alınan kök hücreler yeterli sayıda üretilip çoğaltıldıktan sonra da, biyoyazıcıların kartuşlarına yerleştiriliyor ve ardından biyoyazıcılarda istenilen iç organın üretimi başlıyor. Bilim adamları, biyoyazıcıların ürettiği iç organlar sayesinde organ yetmezliğine neden olan hastalıkların ortadan kalkacağını ve bu sayede insan ömrünün en az 20 yıl uzayacağını öngörüyorlar.

biyoyazıcı

 

Biyoyazıcılar konusunda yatırım yapan öncü şirketlerden birinin adı Organovo. Organovo şirketinin kullandığı biyoyazıcılarla ilk etapta karaciğer ve mide ürettiğini belirtmek gerek. Biyoyazıcılar konusunda çalışmalar yapan bir diğer şirketin adı ise, BioBots. BioBots adlı şirketin biyoyazıcılarla yapacağı çalışmaların 25 000 dolardan başlayacağı da konuyla ilgili olarak gelen bilgiler arasında. Biyoyazıcılar konusunda faaliyet gösteren 3D Bioprinting Solutions adlı şirketin ise, fare midesinin yanı sıra, farklı iç organları üretmek için çalışmalar yaptığını da söyleyelim.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Galaxy S6 İle Kurtuldu! başlıklı makalemizde bataclan saldırısı, galaxy s6 hayatını kurtardı ve itele hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,, 888 views Okunma 16 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.