Önceleri sadece kablolar yardımıyla bağlanılsa da, artık günümüzde internete bağlanmanın birçok yolu var. Bu bağlantı türleri arasında ise, gözümüzle göremediğimiz dalgaları kullanarak görünmez şekilde bağlantı gerçekleştiren Wi-Fi bağlantısı oldukça önemli bir yere sahip. Ancak her ne kadar görünmez dalgalarla bağlantı gerçekleştirse de, Wi-Fi bağlantısının bir kusuru var, oda belli bir alanda etkili olması. Bu nedenle de, daha ileri bir bağlantı teknolojisine ihtiyaç duyduğumuz bir gerçek. Eğer daha iyisi bulunmazsa, gelecekte Wi-Fi bağlantısının yerini alması beklenen teknolojinin adı ise, Li-Fi. Li-Fi teknolojisi, internete bağlanabilmek için ışık dalgaları yerine fotonları kullanarak veri bağlantısı sağlıyor. Uzun yıllardır üzerinde çalışılan Li-Fİ teknolojisinin Wi-Fi teknolojisinden üstün olan özellikleri ise, veri transferini çok daha hızlı ve kaliteli şekilde gerçekleştirmesinden kaynaklanıyor. Li-Fİ teknolojisinin üzerinde uzun yıllardır çalışılan bir teknoloji olmasına rağmen, bir türlü kullanıma sunulamamasının nedeni, çok zor elde edilmesinden kaynaklanmaktaydı ancak Edinburgh Research and İnnovation’da araştırmacı olan Tom Higgison ve ekibi, yıllar önce sokak lambasının sokağı aydınlatırken aynı zamanda internet bağlantısı yapabileceği şeklinde tanıtımı yapılan ancak bir türlü üretilemeyen Li-Fi teknolojisinin sonunda üretildiğini ve günlük hayatta kullanılabilir bir teknoloji haline getirildiğini duyurdu.

li fi teknolojisi

Tom Higgison ve ekibinin bundan sonraki hedefi ise, Li-Fi teknolojisinin daha geniş alanlarda uygulanmasını sağlamak. Bunu başardıklarında ise Li-Fi teknolojisinin hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip olacağını söyleyebiliriz.

 

Bir önceki yazımız olan Ali Baba 24 Saatte Milyar Dolarlık Satış Yaptı! başlıklı makalemizde Ali Express, Alibaba ve Dünya Bekarlar Günü hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 739 views Okunma 13 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.