Google’ın popüler internet tarayıcısı Windows XP, Chrome ve Vistayla geçmiş OS X sürümlerine olan teknik desteğini sonlandırmaya hazırlanmaktadır. Geniş bir işletim sistemi yelpazesinde faaliyet gösteren yazılımların ve kaynakları verimli kullanabilme adına zamanla eski sistemlere olan desteğini kestiğini görmekteyiz. Google’ın internet tarayıcısı Chrome da bazı sürümlere olan desteğini sona erdirmektedir. Google tarafından yapılmış olan açıklamaya göre Microsoft’un Windows XP ile Vista işletim sistemleri ve Apple’ın OS X 10.7, 10.6 ve 10.8 sürümlerinde çalışan Chrome tarayıcısına Nisan 2016 tarihinden itibaren teknik destek sunulmayacaktır. Bunun anlamı bu sürümlerin artık güncelleme ya da güvenlik yamalarını alamayacak olması demektir. Bu durumda Chrome tarayıcısı risklere açık bir hale gelmiş olmaktadır.

Google buna gerekçe olarak Microsoft ile Apple’ın aktif olarak bu işletim sistemlerini desteklememesini göstermektedir. Destek almayacak olan sistemlerin zararlı yazılımlara karşı savunmasız hale gelmiş olması Chrome tarayıcısını da zor durumda bırakmaktadır. Bununla beraber Microsoft ve Windows Vista için Nisan 2017 tarihine kadar destek sunacağını belirtmiştir. Buna rağmen Google sürümü listeden çıkarılmıştır. Bahse konu işletim sistemlerini halen kullanmakta olan milyonlarca bilgisayar bulunmakta fakat kullanıcılar artık yavaş yavaş yeni sistemlere geçiş yapmaya başlamaktadır. Google da bir yönden bu geçişi desteklemiş olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Microsoft Edge tarayıcısı artık içerik de yansıtabiliyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:, 1.041 views Okunma 12 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.