Bu yazımızda, İPhone telefonu olup telefonlarında gizlilik ayarlarını değiştirmek isteyenlerin neler yapması gerektiği konusuna değineceğiz çünkü gizlilik herkes için önemli bir konu. İlk olarak işe tarayıcılarla başlayalım: Mobil cihazda genellikle sıkça kullanılan siteleri daha hızlı takip etmek için çerezler ve tarayıcı geçmişini takip eden özellikler bulunur. Bu özellikleri kapatmak isterseniz, Ayarlar> Safari>Takip etme sekmelerini kullanarak kolaylıkla kapatabilirsiniz. Bununla beraber, sahte Web sitesi Uyarısını açarak telefonunuzu daha güvenli bir hale getirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, Safari ayarları içerisinde bulunan genel bölümü içerisindeki kaydedilen parolanızı ve kredi kartlarınızı da düzenleyebilirsiniz. İPhone’larda güvenlik açısından en önemli olan bilgilerden biri de, giriş şifresi olduğundan dolayı rakamlar yerine harflerden oluşan daha güvenli alfanümerik şifreler oluşturabilirsiniz. Ayrıca, konumunuza erişimi engellemek isterseniz, Ayarlar> Gizlilik>Konum servisleri bölümünden hangi uygulamaların telefonunuza eriştiğini kolayca görebilirsiniz.

iphone

Ayrıca nerde olduğunuza bağlı olarak konum tabanlı iAd’ler ve uyarıları alarak telefonlarınıza gönderilen reklam uygulamalarını almak istemiyorsanız, konum servislerinin en altında bulunan sistem servisleri bölümünden cihazınız takip eden bütün uygulamaları görebilir ve istediklerinizi kaldırabilirsiniz. İPhone telefonunuzun kaybolması durumunda daha kolay bir şekilde telefonunuzu bulabilmek için, İCloud uygulamasında bulunan kayıp modunu etkinleştirebilir veya çalınması durumunda telefonunuzdaki bütün bilgileri başkasının eline geçmeden silebilirsiniz. İPhone telefonda bulunan Siri’ de bulunan gizli etkinlikleri daha da etkili bir şekilde kullanabilmek içinse,  ‘hey Siri’ seçeneğini kullanarak ‘home’ tuşunu kullanmadan ‘Siri’ ye ulaşabilir ya da Ayarlar>Siri> İzin ver seçeneğinden ‘Hey Siri’ seçeneğini kullanarak kapatabilirsiniz.

Bu özelliklere ek olarak gizliliğinizi korumak için çektiğiniz fotoğrafların coğrafi olarak etiketlenmesini önlemek için: Ayarlar>Gizlilik>Konum servisleri>Kamera’dan Asla seçeneğini tercih edebilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Galaxy S7’nin Kamera Özellikleri Sızdı! başlıklı makalemizde Galaxy S7, RAW formatı ve samsung hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 1.070 views Okunma 10 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.