Samsung, Nokia’nın uygulamaya fırsat kalmadan rafa kalkan projesi MeeGo’yu İntel ile birlikte uygulayarak Tizen OS haline getirdiğinden beri pek çok üründe bu işletim sisteminin kullanmaya devam ediyor.

Samsung, geniş bir kullanıcı kitlesi olan televizyon ve akıllı saat sektöründe HTML 5 tabanlı güçlü ve esnek bir işletim sistemi olan Tizen OS’yi kullanıyor.

Öte yandan Samsung, akıllı telefon sektöründe Android işletim sistemine olan bağımlılığı azaltmak için Tizen OS’yi kullanmak istese de, pazarda yeterince ilgi toplayamamış ve bu nedenle de planlarını ertelemişti. Bu gelişmeler üzerine de Tizen OS’nin çıkışı bir yıl gecikti.

Tizen

Daha sonra ise Samsung, gelişmekte olan birkaç ülkede Samsung Z1 akıllı telefonu piyasaya çıkararak deneme yaptı ve Z1 yüzbinlerce satarak güven verdi. Samsung’un fazla risk almadan ürettiği Z serisi telefonlar, 130 dolarlık düşük maliyeti ve 720p çözünürlük, 1GB RAM, 8 GB depolama kapasitesi, 8 MP çözünürlüklü arka kamera, Super AMOLED ekran gibi düşük donanım özellikleriyle göze çarpıyor.

Öte yandan Tizen OS’nin piyasaya çıktığı yerlerde akıllı telefon pazarını hareketlendirmeye başladığını da belirtmek gerek. Strategy Analytics’in yaptığı analize göre Tizen OS telefonlar, Blackberry’den daha fazla satış yaparak akıllı telefon pazarının 4. Olmayı başardı. Diğer önemli telefonlardan olan İPhone’ların satışı artarken, Android telefonlarda ise, sınırlı bir büyüme gerçekleşti. Windows Phone, Firefox ve Blackberry telefonların ise satışları düşmeye devam etti. Akıllı telefon pazarında Blackberry’nin yerini almaya başlayan Tizen telefonların ise, satış rakamlarının giderek daha da yükselmesi bekleniyor.

 

Bir önceki yazımız olan Sony Xperia Z5 Türkiye Fiyatı Açıklandı! başlıklı makalemizde Sony, sony xperia z5 compact ve sony xperia z5 özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,,,,, 957 views Okunma 06 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.