Windows Insider programından vazgeçmeyen Microsoft ile Windows 10 yeniliklerini katılımcılara önizleme olarak sunmaya devam etmektedir. Son yenilik ise Microsoft Edge tarayıcısına içerik yansıtma desteği olmuştur. Microsoft’un Windows 10 beraber teknoloji dünyasına sunduğu çiçeği burnunda internet tarayıcısı Microsoft Edge kendisini geliştirmeye devam etmektedir. Tarayıcı artık medya içeriklerini kablosuz olarak harici ekranlara yansıtabilmeyi de öğrenmiştir. Windows Insider programına sunulan ve 10576 yapılı Windows 10 önizleme sürümünde bazı hatalar gideriliyorken Microsoft Edge tarayıcısında yapılan yenilikler gözden kaçmamıştır. Bunlardan birisi uzun bir zamandır kullanıcıların da talepte bulunduğu içerik yansıtma özelliğinden biridir.

Yeni özellikleri ile Microsoft Edge tarayıcısında izlediğiniz YoTube videolar, Facebook albümleri ya da dinlediğiniz Spotify müzik listeleri kablosuz olarak uyumlu ekranlara yansıtılabilmektedir. Yansıtma Miracast ile DLNA standartları üzerinden yapılmaktadır. Miracast bilindiği gibi WiFi yongalarında yer alan bir kablosuz aktarım standardıdır. DLNA ise ayrı bir standart fakat yine de tek bir yonga üzerinde her ikisi de mümkün olabilme ihtimali bulunmaktadır. Microsoft Edge tarayıcısında içerik oynatılan sekme açıkken sol üst köşede’ …. ‘ şeklindeki menü butonuna tıkladıktan sonra ise Cihaza Yansıt özelliği aktif hale getirilmekte ve içerikler seçilen aygıta gönderilmektedir. Birden fazla aygıtınız varsa yine menüden seçim yaparak gönderebilirsiniz. Google tarafında bu işi uzak sunucular tarafından yapan Chromecast adaptörüne rastlamaktasınız. Tekrardan Samsung tarafında mobil cihazlar WiFi üzerinden belirli içerikleri uyumlu televizyonlara aktarabilir durumdadır. Microsoft da Windows 10 işletim sistemini bu özellikten mahrum bırakmamıştır. Kablosuz içerik yansıtma dışında 10576 yapısıyla Edge tarayıcısı üzerinde PDF dosyaları açıkken Cortana’nın ek bilgiler bulabilmesi, Cortana’nın el yazıları içerisinde arama yapabilmesi, Xbox uygulamasında Facebook arkadaşlarının eklenmesi, Edge tarayıcısında sekme önizleme şeklinde yenilikler de gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Batarya düşmanı olan Chrome başlıklı makalemizde Google chrome ve internet tarayıcısı hakkında bilgiler verilmektedir.

1.285 views Okunma 04 Kas 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.