Apple tarafından yazılan iOS işletim sistemi sadece Apple cihazlarda kullanılmaktadır. Özellikle hız ve geniş uygulama seçenekleriyle beğeni toplayan iOS işletim sistemi düzenli olarak güncellenmektedir. iOS işletim sisteminin son versiyonu olan iOS 9 büyük bir ilgiyle karşılanmış durumda.

Apple tarafından yapılan yeni açıklama ile birlikte, geçtiğimiz ay %57 olan iOS 9 kullanımının hızla arttığı belirtildi. Firma her ay, güncellemenin kullanılma rakamları ile ilgili açıklama yapmaya devam edecek ve son tabloyu takipçilerle paylaşacak gibi görünüyor.

1 Ayda %9 Artış!

Apple tarafından geçtiğimiz ay açıklanan iOS 9 rakamları dikkat çekmişti. Firma tarafından yapılan açıklamaya göre, geçtiğimiz ayda iOS 9 uyumu sağlayan cihazlardaki son sürüme geçiş oranı %57 olmuştu. Bu geçişin de kısa süre için başarı olduğu belirtilmişti.

ioss

Apple tarafından bu ay yapılan açıklamaya göre, 2 Kasım 2015 itibariyle iOS 9 güncellemesini destekleyen cihazların %66‘sı iOS 9 işletim sistemine geçiş yapmış durumda. Bu da 1 aylık süre içinde yaklaşık olarak %9 artış demek oluyor. Kısa sürede hedeflerine bu denli yaklaşan Apple firmasında yüzer gülüyor.

Apple tarafından yapılan açıklamaya göre iOS 9 destekleyen cihazların %25‘lik kısmı iOS 8 kullanıyor. Geriye kalan %9‘luk kısım ise iOS 7 ve öncesindeki işletim sistemlerini kullanmaya devam ediyor. Güncelleme yapmayan kullanıcılara da bilgi verileceği belirtilen açıklamada, yükseliş yeterli bulundu.

iOS için asıl sıçramanın, iOS 9.1‘den sonra yaşandığı düşünülüyor. 3D Touch odaklı birçok önemli özelliği bünyesinde barındıran iOS 9’un sunduğu yeniliklerden iPhone 6s ve iPhone 6s Plus kullananlar faydalanıyor. iOS 9.1 ile birlikte gelen 150 yeni emojinin de bu sıçramada önemli bir etkisi olduğu düşünülüyor.

Apple tarafından yapılan açıklamaya göre, kısa zaman içerisinde her 3 cihazdan 2’sinin iOS 9 kullanacağı belirtiliyor. Bunun yanı sıra, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus satışlarının artış göstermesiyle birlikte iOS 9 kullanım oranının %80‘in üzerine çıkması bekleniyor. Yani firma, kısa vadede %80 üzerini hedef olarak koymuş durumda.

Özellikle pil ömründe artış ve hız getiren iOS 9 işletim sistemi son derece popüler bir yer edinmiş durumda. Bu işletim sisteminin birçok artısının yanı sıra, güncellemeler ile gelen hata düzeltme çalışmaları da etkili olacak gibi görünüyor.

Bir önceki yazımız olan Apple Yazılımlarında Güncelleme Unutkanlığı! başlıklı makalemizde Adobe Reader, anıl koldaş yazıları ve apple hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.