Dünyanın en fazla kullanılan işletim sistemleri arasında yer alan Android işletim sistemi, açık kaynaklı olduğu için birçok dev firma tarafından tercih edilmektedir. Google tarafından yazılan Android işletim sistemi zaman zaman yeni güncellemeler ile kullanıcıların karşısına çıkmaktadır.

Android işletim sisteminin son versiyonu olan Android 6.0 Marshmallow geçtiğimiz at tanıtılmış ve Nexus cihazlar ile birlikte dağıtımına başlanmıştı. Bu yılın sonunda ve gelecek yılın başında tüm markaların güncellemeyi alması ve kullanıcılarına uygun olan cihazlarda sunması bekleniyor.

Güvenlik Açıkları Kapatıldı!

Android işletim sistemi için Google tarafından düzenli olarak güvenlik güncellemesi geleceği sözü daha önce verilmişti. Bu açıklamadan sonra Android telefon üreticileri de her ay güncelleme yayınlayacaklarını ve böylece güvenliğin daha ön planda olacağını belirtmişlerdi.

Google, bu konuda sözünü tutacağını gösterdi ve güvenlik konusunda güncelleme yayınladı. Android cihazları son dönemde olumsuz bir şekilde etkileyen Stagefright açığından dolayı çıkan bu güncelleme ile birlikte söz konusu güvenlik açılığı kapatıldı.

androidd

Stagefright açığı, Android cihazlardaki bilgilere MMS yani görüntülü mesaj üzerinden ulaşma imkanı sağlıyor. Bu da bilgilerinizin ve cihazınızdaki tüm verilerin başkalarının eline geçmesi sonucunu ortaya çıkarıyor.

Stagefright başta olmak üzere tam 23 güvenlik açığı, yüklenecek son güncelleme ile birlikte sona eriyor. Yani toplamda 23 ayrı güvenlik sorunu, Android 6.0 Marshmallow‘a gelen güvenlik güncellemesi ile birlikte son buluyor. Bununla yetinmeyecek olan Google, her ay düzenli olarak güvenlik güncellemesi yayınlayacak. Bu da işletim sistemindeki güvenlik açıklarının yamalanmasını sağlanacak.

Güncelleme Nasıl Yüklenir?

Android güvenlik bülteninde yer alan güncelleme ile libmedia, Mediaserver, Bluetooth, libutils ve telefon kütüphanesinde yer alan güvenlik açıkları yamalanacak. Bu güncellemeyi yüklemek için Android 6.0 Marshmallow yüklü telefon ve tabletinizde “Ayarlar” menüsünde yer alan “Android Güvenlik Yama Seviyesi” bölümünden bu güvenlik güncellemesini kısa sürede yükleyebilirsiniz.

Android kullanıcıları için adeta kabusa neden olan güvenlik açıklarının kapatılması, Android kullanıcılarını sevindiriyor. Bu sayede Android kullanacak kişi sayısının da artması ve özellikle de firmaların daha fazla tercih etmesi sağlanacak.

Bakalım Google tarafından her ay verilecek güncelleme ile Android kullanıcılarının dosyaları tam koruma altında olabilecek mi?

Bir önceki yazımız olan General Mobile 4G İçin Marshmallow Çıktı! başlıklı makalemizde android 6.0 marshmallow, android 6.0 marshmallow alan cihazlar ve general mobile 4g hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.