Snapchat, son dönemlerde popülerliği artan bir uygulamadır. Bu sosyal mesajlaşma adı verilebilecek platform, kullanıcıların fotoğraf ya da video çekebildiği, bunların üzerine not ekleme imkanı buldukları ve belirli sürelerle paylaşma imkanı buldukları bir platformdur.

Snapchat, son dönemlerde kullanıcı sayısını katlamıştır. Bunda en önemli etken ise, kullanıcıların güvenli ve hızlı bir şekilde fotoğraf ve video paylaşmalarını sağlaması olmuştur. Son gelen güncelleme ise firmaya yönelik eleştirilerin artmasına neden oldu.

Gizlilik Politikası Güncellendi!

Snapchat yeni güncellemesi ile geldi. Yaptığı filtreler ve videolar için kullanılan efektleriyle dikkat çeken Snapchat bu tür özellikleri ile değil de gizlilik politikasındaki değişim ile gündeme gelmeye başladı.

snapp

Snapchat, kullanıcıların 1 ile 10 saniye arasında görüntüleyebildiği fotoğraf ve video paylaşımına izin verdiği için güven duyuluyordu. Ancak gelen güncelleme sonucunda gönderilen tüm fotoğraf ve videolar üzerinde Snapchat tam yetkili oldu. Bu da Snapchat’in içeriklerinizi depolayabildiği, TV reklamlarında kullanabildiği, şirketin yararına kullanabildiği, tanıtım amaçlı kullanabildiği anlamına geliyor.

Snapchat’e üye olurken sanal olarak imzaladığınız sözleşmede yer alan bu koşulları eski üyeler de otomatik olarak kabul etmiş oluyor. Bu konuya sebep olarak da bir süre önce Federal Ticaret Komisyonu tarafından, “İçeriklerin bir kez görüntülenip yok olduğu” konusunda kullanıcıları yanıltmakla suçlanması olabilir. Yani, firma bu medya unsurlarını zaten silmiyordu ancak bundan kullanıcıların haberi olmuyordu. Güncelleme ile birlikte bu konu resmiyet kazanmış oldu.

Snapchat son güncelleme ile birlikte eleştirilere maruz kalsa da bu konunun açıklığa kavuşmuş olması bir avantaj. Bundan böyle verilerinin kullanılmasını istemeyen kullanıcılar, uygulamayı kullanmaktan vazgeçeceklerdir. Firmanın özellikle medya dosyalarını tanıtımlarda kullanabilecek olması da ayrı bir sorunu beraberinde getiriyor.

Özellikle genç nüfusun yoğun ilgi gösterdiği Snapchat’in bu son kararla birlikte kullanıcı kaybetmesine kesin gözle bakılıyor. Bunun yanı sıra, bu konunun zaten kullanıldığını bilen kullanıcılar için ise hiçbir şey değişmeyecektir. Bakalım son güncelleme ve verilen bilgiler sonrasında bu mesajlaşma uygulamasını kullanan kişi sayısında bir değişiklik olacak mı? Bu bilgi için bir süre beklememiz ve uygulamanın indirilme sayılarını incelememiz gerekecek.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 Otomatik Yüklenecek! başlıklı makalemizde Microsoft, windows ve windows 10 hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.