Araştırma şirketi IDC akıllı telefon pazarının 3. Çeyreğine ilişkin raporunu yayınlamıştır. Raporda ilk 5 içerisindeki tüm markaların satışlarını arttırması dikkat çekmektedir. Son zamanlarda akıllı telefon satışları çok yüksek seviyelere ulaşmış durumdadır. Bir takım araştırmalar pazarın doygunluğa ulaştığını belirtseler de IDC’nin yaptığı son araştırma bu tezi yalanlamaktadır. Yayınlanan son rapora göre geçtiğimiz 3 ay içerisinde yani Temmuz-Ağustos-Eylül aylarında dünya genelinde toplam 355.2 Milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirilmiştir. Bu rakam geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre %6.8’lik bir büyüme anlamına gelirken 2015’in 3. Çeyreğine şimdiye kadar en çok satışın gerçekleştiği ikinci çeyrek olma ünvanını da kazandırmıştır. En fazla satan markalara baktığımızda ise ilk sırada yine Samsung’u görmekteyiz. Dev şirket son çeyrekte toplam 84.5 Milyon akıllı telefon satarak en yakın rakibiyle arayı açık tutmayı başarmıştır. Bir önceki yıla kıyasladığımızda ise satışlar %6.1 oranında artsa da gözlenirken sektörün büyümesine bağlı olarak pazar payının %0.01 oranında düştüğü görülmektedir.


Daha sonra ikinci olarak Apple’a baktığımızda ise daha büyük bir yükseliş görmekteyiz. Son üç ay içerisinde 48 Milyon iPhone modeli satan teknoloji devi bu rakamlarla beraber geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlarını %22.2 arttırmıştır. Genel olarak bakılırsa bu çeyrek Apple’ın en az satış yaptığı çeyreklerden birisi durumundadır. Birçok kullanıcı Eylül ayında duyurulan yeni iPhone modelini beklediğinden dolayı piyasadaki modelleri satın almaktan kaçınmaktadır. Apple buna rağmen başarılı satış rakamları ile pazar payını da %13.5 seviyesine çıkarmayı başarmış durumdadır. Üçüncü sırada bulunan Çinli üretici Huawei’yi görmekteyiz. IDC’nin raporuna göre şirketin 26.5 Milyon satış yaptığı belirtilse de Huawei dün attığı bir tweetiyle 27.4 Milyon satış yaptığını duyurmuştur. Satışlarını geçtiğimiz seneye göre %60 gibi çok iyi bir oranda yükselten şirket bu sayede pazar payını da %7.5 seviyesine çekmiştir. Bir başka Çinli üretici Lenovo ise 18.8 Milyon satış ile Motorola satışları dahil olarak dördüncü sırada yer almaktadır. Bir önceki yılın aynı dönemine göre kıyasla yaklaşık olarak 2 milyon daha fazla akıllı telefon satan üretici bu sayede pazar payını da %0.2 yükselterek %5.3’e çıkarmaktadırlar. Xiaomi ise 5. Sırada kendine yer bularak Çinlilerin voltranını tamamlamaktadır. 18.3 milyon satış ile Lenovo’ya oldukça yaklaşan üretici geçtiğimiz yıla göre 1 milyon daha fazla satmayı başarmış ve bu durum da pazar payını %5.2’de tutmasına yardımcı olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Vestel Venüs V3 Özellikleri! başlıklı makalemizde Vestel, vestel akıllı telefonlar ve vestel v3 çıkış tarihi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 910 views Okunma 31 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.