Her yeni dönem farklı modelleri ve yeni güncellemeleri beraberinde getiriyor.Bunlardan bir tanesi ise yeni nesil bilgisayarlarda kullanıma başlayan Windows 10.

Windows 10 ile ilgili ilk temel bilgiler ve analizler sonunda yayınlandı. Piyasaya çıktığı ilk günden bu yana geçen üç aylık zaman diliminde Windows 10’un 120 milyondan fazla masaüstü, laptop ve tablete yüklendiği belirtiliyor. Bu ayın başında düzenlenen Surface Pro 4 ve Surface Book tanıtım etkinliğinde 110 milyon seviyelerinde olan rakam 10 milyon daha artmış durumda.

120 milyon sayısının resmi bir rakam olmadığı belirtiliyor ancak Winbeta’nın bunu şirket içi kaynaklardan aldığı haberlere dayandırdığı da gelen bilgiler arasında. Microsoft’un Windows 10 ile hedefi üç yıl içerisinde yeni işletim sistemini birkaç milyar cihaza taşıyabilmek. Şirketin Windows 10’u akıllı telefonlar, Xbox oyun konsulu ve Internet of Things (Nesnelerin İnterneti) kavramını kapsayacak şekilde genişletmesi göz önüne alındığında bu sayı mantıklı gibi görünüyor.

Windows 10 hakkında yapılan erken yorumlar genelde olumlu olsa da işletim sisteminin uzun vadede hala bazı kusurları olduğu söylenebilir. Microsoft, yeni işletim sistemi için Kasım ayında yayınlayacağı büyük güncellemeyle bunları gidermeyi planlıyor. Yenileme ile gelecek en büyük özelliğin ise mesajlaşma uygulaması Skype entegrasyonu olması bekleniyor. Bu hamle Microsoft’un Mesajlar ve FaceTime uygulamaları için OS X El Capitan’a cevabı olacağı sanılıyor.

 

Windows 10’un kullanım sayısının yılbaşına kadar 150 milyonu bulması bekleniyor.

 

Anıl Koldaş

twitter.com/koldasanil

koldasanil@gmail.com

 

Bir önceki yazımız olan Samsung'tan Yeni Kampanya! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:, 841 views Okunma 30 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.