Apple için son günlerde arka arkaya gelen can sıkıcı haberler gelmeye devam ediyor.Bu haberlerin bir yenisi yapılan bir araştırma ile ortaya çıktı.

Windows bilgisayarlarda yüklü uygulamaları kapsayan bir araştırma, kullanıcıların Apple yazılımlarının güncel sürümlerini kullanmadığını gösterdi. Apple’ın multimedya programı QuickTime ve iTunes yazılımları artık Flexera şirketinin bir parçası olan Secunia Research tarafından riske en açık programlar arasında listelendi.

Yapılan araştırmada ABD kullanıcıları arasında, Quick Time yüklü bilgisayarların yüzde 61’inde en son sürümün olmadığı görüldü. Bu bilgisayarların yüzde 47’sinde ise iTunes yazılımın eski sürümlerinin kurulu olduğu tespit edildi.

Elbette bunu Apple’ın suçu olarak nitelemek bizleri doğru bir sonuca götürmez. Uygulamaların yeni sürümleri için kullanıcıları uyaran birçok yazılım şirketi olsa da, bunları yüklemek büyük ölçüde kullanıcı tercihine kalıyor.Dolayısıyla üretenin değil de kullananın yarattığı bir durum bu.

Ortaya konulan veriler, Ekim 2014 tarihinden geçtiğimiz aya kadar, Flexera’nın tüm uygulamaların güncel olup olmadığını denetleyen Personal Software Inspector isimli ücretsiz bir aracı ile toplandı ve program yaklaşık 8 milyon bilgisayara yüklendi.

Yamasız güvenlik açıkları bilgisayarları ele geçirmek isteyen bilgisayar korsanları tarafından kullanılabilir. Çünkü eski sürümde kalmış bir yazılım potansiyel bir güvenlik riski oluşturacaktır. Geçtiğimiz yıl boyunca QuickTime üzerinde 18 adet güvenlik açığı tespit edilmişti.

Bu güvenlik açığı sıkıntısı yaşayan ve en korumasız olarak adlandırılan beş program arasında Adobe Reader X 10.x, Oracle Java JRE 1.8.x/8.x ve Adobe Reader XI 11.x de yer alıyor.

 

Apple yöneticilerinin ve kullanıcılarının buna nasıl bir çözüm bulacağı şimdiden merak konusu.

 

Anıl Koldaş

twitter.com/koldasanil

koldasanil@gmail.com

 

Bir önceki yazımız olan iOS 9.2 Public Beta 1 Yayınlandı! başlıklı makalemizde apple, apple güncelleme ve ios hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 996 views Okunma 30 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.