Google, popülerliğini arttırmak adına yeni çalışmalar yapmaya devam ediyor. Yeni bir habere göre ; Google’ın 2017 yılına kadar Chrome OS ile Android’i birleştirip yeni bir işletim sistemi sunmayı planladığı belirtiliyor. Aslında bu düşünce hepimize Microsoft’un Windows 10’undan tanıdık geliyor. Tüm laptop, mobil cihaz ve tabletler için tek bir işletim sistemi isteyen Google bu şekilde ayrı ayrı işletim sistemleriyle uğraşmak istemiyor. Şu an dünyanın en yaygın mobil işletim sistemi olan Android’i laptoplarda fazlaca görüyoruz. Ama bu popülerliğe rağmen donanımsal olarak tam uyumluluk sağlanmış diyemeyiz.

Wall Street Journal kaynaklı habere göre Google 2 yıldır “her şey için tek işletim sistemi” adını verdiği proje için çalışıyor. Habere göre bu projenin ilk beta sürümünü önümüzdeki sene gerçekleşecek olan Google I/O etkinliğinde göreceğiz.

Burada akıllara ”Chrome OS ölüyor mu?” şeklinde bir soru geliyor.

Buna vereceğimiz cevap ise gayet net : Hayır.

Yapılan çoğu haberin aksine, şirketin planladığı şey Chrome OS’i öldürmek değil. Bu proje hayata geçtiğinde de Chrome OS işletim sistemi çalışmayı sürdürecek.

Aslında bu projenin geleceğini Google dolaylı yoldan da olsa bizlere söyledi. 2013 yılında geçtiğimiz aylarda Google’ın CEO’su olan Sundar Pichai Android ve Chrome OS’un başına geçtiğinde iki işletim sistemi birleşiyor söylentileri dolaşmaya başlamıştı.

Ayrıca geçen sene Google, Android uygulamalarının Chrome OS üzerinden çalışacağını söyleyerek bu konuyla alakalı bir ipucu daha vermişti.

‘Bu birliktelik nasıl bir sonuç verecek?’ sorusunun cevabının ne olacağını ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz.

 

Anıl Koldaş

twitter.com/koldasanil

koldasanil@gmail.com

Bir önceki yazımız olan Zperia Z3'e Marsmallow Geliyor! başlıklı makalemizde Android Marsmallow, anıl koldaş yazıları ve Sony hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 986 views Okunma 30 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.