Apple’ın iOS kullanıcılarına daha fazla yardımcı olacağını düşündüğü Wi-Fi Assist özelliği gözlemlenen durumlara göre ters tepmiş durumda ve aynı zamanda kullanıcılardan büyük tepki görmektedir. Apple’ın daha kaliteli bağlantılar sağlayabilmek adına çalışmış ve iOS 9 sürümü ile beraber kullanıma sunmuş olduğu Wi-Fi Assist özelliği şuan pek çok kullanıcıya rahatsızlık vermiş durumda ve zaman geçtikçe konu yavaş yavaş mahkeme koridorlarına taşınmaya başlamıştır. Wi-Fi Assist özelliği eğer WiFi bağlantısı ile zayıflarsa otomatik olarak ya da hücresel bağlantıya geçiyor ve veri transferinin kesilmesine engel olmaktadır. Bu özellik sınırsız veri kullanım hakkı olanlar için iyi fakat kotalı kullanıcıların canı yanabilir. Ayrıca büyük boyutlu dosyalarda kullanıcıların hücresel bağlantı kotasını adeta sömüren ve Wi-Fi Assist özellikle evde kablosuz bağlantı zayıflarsa siz farkında olmadan hücresel ağa geçiyor ve faturayı kabartmaya başlamaktadır. Kullanıcı işin farkına vardığında ise mağlesef çok geç olmaktadır. Bu özellik kapatılabiliyor fakat varsayılan olarak açık gelmektedir.

Kaliforniya’da yaşayan William ile Suzanne Phillips çifti söz konusu özellik ile ilgili kullanıcıların faturasında beklenmedik bir şekilde şişkinlikler yaşanana kadar Apple’ın bir açıklama yapmadığını ve daha sonrasında bir açıklama yapılsa da kullanıcılara ne kadar veri bağlantısının yansıtılabileceği konusunda eksik bilgilendirme yapıldığını iddia ederek mahkemeye başvurmuştur. Apple’ın bu suçlamaların yanında Kaliforniya’nın adil olmayan rekabet ile hileli reklam konusundaki kanun maddesini de çiğnediği iddia edilmektedir. Dava kapsamında özellikten etkilenen tüm kullanıcılar için ise talep edilen tazminat miktarının yaklaşık 5 milyon dolar civarındadır. Diğer kullanıcıların da benzer davalar açması bu miktarı kabarta bilir. Apple’ın nasıl bir savunma yapacağı ise oldukça merak konusu hale gelmiştir. Geçmişte anten skandalı olarak da bildiğimiz iPhone 4 modelindeki çekim gücü problemi yine davalık olmuştu ve kullanıcılara belirli bir miktar tazminat ödenmesi kararı alınmıştır. Bununla beraber dava lehte sonuçlansa dahi avukat ücretleri çıkıldığı zaman ise mağdurlara düşen tazminat miktarı azalmakta ve en erken bir ya da iki yıl sonrasında ödeme yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Huawei Enjoy 5 Tüm Detaylar! başlıklı makalemizde 4g lte destekli telefonlar, huawei ve huawei enjoy 5 fiyatı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 892 views Okunma 28 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.