Apple’ın elektrikli araba çalışmaları her geçen gün daha fazla teknoloji ile gündemine konuk olmaya devam ediyor. Firma agresif bir şekilde mühendis avlamayı sürdürüyor. Sır gibi saklamış olduğu elektrikli araba çalışmaları artık kabına sığmayan ve her gün yeni bir gelişme ile teknoloji gündemine gelen Apple ile agresif bir şekilde bünyesine yeni otomobil mühendisleri eklemeye devam etmektedir. Apple’ın son ise kurbanı Nvidia olmuştur. Kurban kelimemizdeki asıl maksadımız ise Apple en deneyimli mühendisleri çekip aldığı için firmalar iflasa bile gidebilir. Geçtiğimiz aylarda elektrikli araç bataryaları konusunda önemli projeleri olan ve A123 Systems, 5 mühendisini Apple’a kaptırınca faaliyetleri durma noktasına gelmiştir. Tekrardan elektrikli motorsiklet üreticisi olan Mission Motors önemli mühendislerini Apple’a kaptırdı ve iflas bayrağını çekmesine sebep olmuştur. Alınan iddialara göre Apple’ın Nvidia’da kancayı taktığı kişi derin öğrenme konusunda çalışmaları olan ve bölüm şefi Jonathan Cohendir. Derin öğrenme bilgisayarların verilerdeki desenleri tanımasını ile insan beynine benzer bir şekilde organize etmesini ifade etmektedir. Örnek olarak ise insan beyninin elma ya da armudu ayırt etmesi gibi bilgisayarlar da çeşitli algoritmalarla bunu yapmaya çalışmaktadır. Derin öğrenmesini yapay zeka çalışmalarındaki en önemli adım olarak görülmektedir.

icar-apple

Jonathan Cohen 2008 yılından günümüze kadar Nvidia bünyesinde çalışmaktadır. CUDA platformunun geliştirilmesine emekleri geçen Cohen, bu sene sürücüsüz araçlara yönelik Nvidia Drive PX platformuna derin öğrenme yetenekleri kazandırmakla meşguldür. Apple derin öğrenme yöntemlerini hali hazırda olan Siri sanal asistanı ile Haritalar uygulaması için kullanılmaktadır. Cohen’in Apple’a ne tür katkı yapacağı merak konusu fakat bu hamle yeni Apple aracında sürücüsüz kullanım teknolojilerinin yer alacağı ihtimalini kuvvetlendirmektedir. Apple ise öte yandan yeni aracı için mevcut yol güvenliği yasalarını incelemeye devam etmektedir. Bir Apple heyeti geçtiğimiz günlerde Kaliforniya yol güvenliği yetkilileriyle bir araya gelmiş ve sürücüsüz araç konusunda eyalet düzenlemeleri hakkında bilgi almıştır. Hali hazırda ve sürücüsüz araçlar ile ilgili yasal bir düzenleme yok ve tekerlerin dönmesi için eyaletlerin bir düzenleme yapması gerekmektedir. Sürücüsüz araba çalışmaları giderek yaygınlaştığından dolayı gelecek yıl bazı düzenlemeler yapılması planlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bir Efsanenin Sonu Geliyor! başlıklı makalemizde anıl koldaş yazıları ve hudl hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 771 views Okunma 27 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.