Bildiğiniz gibi modeli ya da marka ne olursa olsun her akıllı telefonun bir işletim sistemi bulunmaktadır. Bunlar belli aralıklarla gelen güncellemeler sayesinde , yeni ve farklı özellikler kazanmalarının yanı sıra mevcut uygulamalarının hatalarının düzeltilmesiyle daha uygun bir iç yapıya kavuşmaktalar. Yani güncellemeyle gelen birçok özellik kullanıcı yararına oluyor gibi bir kabulleniş söz konusu oluyor.

Ama aslında bu kabulleniş yanlış bir genelleme olmaktan kurtulamıyor. Bunun en büyük örneklerinden bir tanesi iOS 9’daki bir uygulama ile yaşandı.

iOS 9’un Wi-Fi bağlantısının zayıf olduğu durumlarda otomatik olarak hücresel bağlantıya geçilmesini sağlayan Wi-Fi Yardımı (Wi-Fi Assist) özelliğinden birçok kullanıcı rahatsız olmuş durumda. Bu özellik Wi-Fi bağlantınızın zayıf olduğunu algıladığı anda bir anda mobil veriyi yani kendi internet paketinize geçiş yapıyor. Bu özelliği iyi bilmeyen ya da bilse de duruma dikkat etmeyen birçok kullanıcı bu sayede ciddi şekilde rahatsız olmuş ve zarara uğramış duruma geldi.

Bu konuda şikayetler o kadar arttı ki ; konuyla ilgili Apple bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

William Scott Phillips ve Suzanne Schmidt, iOS 9’un varsayılan olarak açık gelen Wi-Fi Yardımı özelliği nedeniyle San Jose’de yer alan ABD Bölge Mahkemesi’ne başvurarak Apple aleyhine dava açtı. Kaliforniya’lı çift potansiyel olarak etkilenen kullanıcıların zararının toplamda 5 milyon doları geçtiğini iddia ederek, Apple’ın hücresel bağlantı ile kullanılan verinin çok düşük miktarda olduğunu söyleyerek bunu küçümsediğini savunuyor.

iOS 9 kullanıcıları Wi-Fi Yardımı özelliğini kapatabilmek için Ayarlar > Hücresel menüsünü ekrana getirdikten sonra en alt kısımdaki Wi-Fi Yardımı seçeneğini pasif duruma getirmeleri gerekiyor.

 

Apple ekibinin bu konuda başı daha çok ağrıyacağı benziyor.

 

Anıl Koldaş

twitter.com/koldasanil

koldasanil@gmail.com

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Haftanın iOS Uygulamaları (25 Ekim) başlıklı makalemizde 25 ekim ios uygulamaları, haftanın ios uygulamaları ve ios hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 961 views Okunma 26 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.