Akıllı cihazlar zaman geçtikçe daha iyi video ve fotoğraf çekilmektedir. Biraz daha iyisi için çalışmaya devam teknoloji firmaları, yakın zamanda HDR temelli sinematik görüntü kalitesini ceplerimize getirmeye çalışmaktadırlar. Günümüzde akıllı telefonlar oldukça güzel fotoğraf ile video kalitesi ortaya koyabiliyor ve bu altyapı sayesinde ise baştan sona akıllı telefonlar ile çekilmiş pek çok film bulunmaktadır. InVisage’in özel HDR sensör teknolojisi ise mobil cihazlarda daha sinematik çekimlerin önünü açmaktadır.
Üzerinde yaklaşık olarak beş yıldır çalışılan HDR sensör teknolojisi, InVisage tarafından ‘QuantumFilm’ olarak adlandırılmaktadır. QuantumFilm, silikon tabanlı standart CMOS sensörlerden farklı olarak ışığa hassas nano kaplama kullanılmakta ve böylelikle her pikselin ışık ile elektron duyarlılığı ciddi seviyede arttışı sağlandığı gözlemlenmektedir. Bu hassasiyet artışı ile hem gölge hem de aydınlık alanlardan daha fazla veri alınması anlamına gelmektedir. Her pikseli hızlı olarak açıp kapandığından dolayı rolling shutter yani kamera hareketine bağlı olarak görüntünün yamulması sorunu yaşatmayan QuantumFilm sensör teknolojisi ile yüksek ışık hassasiyetiyle bu hızı birleştirerek akıllı telefonlarla sinematik görünen videolar veya filmler çekilmesine aracılık etmektedir. Sensörün gösterdiği performansı tanıtmak amacıyla yayınlanan PRIX isimli yeni bir kısa filmi InVisage, oldukça ufak boyutlu bir sensörle dahi zorlu ışık koşullarında ve hareketli sahnelerde yüksek performans elde edilebileceğini gözler önüne sermektedir.

Bir önceki yazımız olan İPhone 6 ve İPhone 6S Karşılaştırması başlıklı makalemizde 3D Touch, iphone 6 ve iphone 6s hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.