Google tarafından piyasaya sürülen Marsmallow sürümünün birçok insan tarafından sevildiği bilinmektedir. Sırf bu yüzden birçok marka bu sürümü kendi modellerine uyarlamaya çalışırken , 2016’ya kadar neredeyse bütün markalarca kullanılmaya başlanacağı belirtiliyor.

Bu Android 6.0 Marsmallow sürümüyle ilgili en yeni özellikler hakkında bilgiler gelmeye başladı. Bu yenilikleri sizler için derledik.

1-USB Type-C : Marshmallow güncellemesi ile USB Type-C formatını destekleyen işletim sistemi daha hızlı şarj, hızlı veri transferi, kablo üzerinden video aktarımı yaparken şarj gibi yeteneklere sahip. Tabi bu güncelleme cihazınızın USB 2.0 portunu, USB Type-C ye çevirmesede 2.0 üzerindeki veri aktarım hızlarında belli bir miktar artış olacaktır.

2-Doze Modu : Telefonunuz ile uzun süre işlem yapmadığınızda otomatik devreye giren Doze Mod’u kullanıcılara daha uzun pil ömrü imkanı sunuyor. Arka planda çalışan gereksiz pil ve veri harcayan uygulamaları durdurarak şarjınızın daha uzun süre gitmesini sağlıyor.  Bu sayede birçok sosyal medya uygulamasının durup dururken şarj yemesinin önüne geçilmiş olacak.

3-Google Now On Tap : Home düğmesine uzun süre basılarak açılan özellik, Marshmallow ile gelen önemli özelliklerden birisi. Now on Tap sayesinde dinlediğiniz müzik, seyrettiğiniz film, bulunduğunuz mekan gibi birçok şey hakkında hızla bilgi alabiliyorsunuz.

4-Uygulama Yedekleme Şansı : Android Lollipop sürümünde Wi-Fi parolaları, uygulama kurulumları gibi verileri işletim sistemi yedekliyordu ve tekrar kurulum yapıldığında bu ayarlara gerek kalmıyordu.

Artık Marshmallow sayesinde cihazınızdan kullandğınızın uygulamaların ayarları da yedeklenecek ve yeni bir cihaza geçtiğinizde sadece Google hesabınızla giriş yaparak bütün uygulamalarınıza ve ayarlarınıza kavuşabileceksiniz. Yani daha hızlı ve güvenli bir hesaba sahip olacaksınız.

5-Birleştirilebilir Hafıza Yeniliği : Marshmallow ile gelen belki de en önemli özelliklerden birisi diyebiliriz. Artık düşük kapasiteye sahip Android’li cihazlarınıza takıcağınız harici bir hafıza kartı sayesinde dahili depolamayı arttırabilirsiniz.

Bu özelliği daha detaylı anlatacak olursak önceden taktığınız hafıza kartlarını sistem harici olarak algılıyor ve dahili depolama dolduğu zaman kullanıcılara zorluk çıkartıyordu fakat güncelleme ile takılan SD kartı dahili depolama gibi görüp depolama konusunda sorunlarınızı çözmenizi sağlıyor.

6-İzinleri İyi Yönetme Şansı : Güncelleme ile beraber artık uygulama izinlerini yükleme sırasında değil, yükledikten sonra gerektiğinde soruyor. Böylece kullanıcılar kullandıkları uygulamalarda hangi özeliklere izin verdiklerini ve uygulamanın hangi verilere ulaşabildiğini daha net anlayabiliyor.

7-Hızlı Metin Seçimi Yeteneği : Kopyalamak istediğiniz bir metini veya yazıyı daha hızlı ve kolay seçmenize yarayan bu özellik eski sürümlere oranla geliştirilmiş. Kimi zaman yanlış yerleri seçen ve doğru çalışmayan metin seçme özelliği artık kelime bazlı ve doğru çalışıyor.

8-Parmak İzi Desteği : Daha öncesinde parmak izi bulunan cihazlarda üretici firmaların tarafından sonradan eklenen bu özellik, Marshmallow ile artık bütün cihazlarda destekleniyor. İşletim sisteminin desteklemeye başladığı bu özellik sayesinde artık çok daha fazla işleminizi parmak iziniz ile gerçekleştirebileceksiniz.

9-Ses Yönetiminin İyileştirilmesi : Rahatsız etme modu ile gelen güncelleme ile artık cihazınızın ses düyelerini daha rahat ayarlayabileceksiniz. Tamamen işlevselliği arttırmaya yönelik olan Marshmallow güncellemesi ile arık sessiz moda almak için ses tuşuna basılı tutmak yerine bir kere basmanız yeterli olacak.

Genel olarak Marshmallow ile gelen yeniliklere baktığımızda çoğunun kullanıcı becerisine ve kullanımına yönelik ve kullanıcı rahatlığının sağlanması için yapılan geliştirmeler olduğunu görüyoruz. Bu güncellemeler ile daha güvenli,sağlıklı ve hızlı olması beklenen işletim sistemi hedeflendiğini rahatlıkla görebiliyoruz. Bu yenilikler arasında en önemli olanı ve yapımcıların en çok dikkati çektiği özellik ;  birleştirilebilme özellikli hafıza oldu. Eğer bu özellik düzgün ve istendiği gibi kullanılabilirse ; birçok telefondaki depolama alanı sorunu ortadan kalkmış olacak.

Marsmallow’un bu yeniliklerle birçok kullanıcı kazanabileceği muhtemel.

 

Anıl Koldaş

twitter.com/koldasanil

koldasanil@gmail.com

 

 

 

Bir önceki yazımız olan BlackBerry Priv'in fiyatı cepleri yakacak başlıklı makalemizde Blackberry Priv ve elefonun sahip olduğu özellikler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,, 1.014 views Okunma 25 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.