23 Ekim tarihinde satışa sunulan İPhone 6S ve İPhone 6S Plus telefonlarla geçtiğimiz yıl piyasaya sunulan İPhone 6 arasındaki 400 tl’lik fiyat farkının gerekçesini merak edenler için araştırdık. Öncelikle tasarım olarak İPhone ve İPhone 6S’in tasarım olarak büyük oranda benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Göze çarpan en önemli fark, alüminyum çerçeve tasarımı ve renk olarak Rose gold renk seçeneği. Ekran olarak ise iki telefon arasında önemli bir fark bulunmuyor. İPhone 6’da A8 kamera bulunurken, İPhone 6S’te A9 kamera bulunuyor. İki cihaz arasında kısa vadede önemli bir fark kesinlikle yok ancak uzun ömürlü kullanımda, aradaki fark daha bariz olarak görülebilecek diyebiliriz.

iphone-6-plus-inceleme-1

Şu an için gerek olmasa da, ilerde İPhone 6S’e geçmenin kullanıcılar için ihtiyaç haline geleceği söylenebilir. Ayrıca 6S’in daha keskin geçişler, daha hızlı kullanım veya sayfa yüklemesi gibi konularda artı özelliklere sahip yani İPhone 6’dan daha ileride olduğunu da belirtelim. İki cihaz arasındaki ısınma farkına gelince, İPhone 6’nın İPhone 6S’e göre daha fazla ısındığını söylemek gerek. İPhone 6 ile 6S arasında en çok merak edilen farklılıklardan biri de, kamera özelliği. İPhone 6’da 8 MP kamera varken, 6S’te 12 MP’lik bir kamera ve çift LED flaş özelliği bulunuyor. Ancak bunun fotoğraf çekim kalitesinde önemli bir fark oluşturmadığını belirtebiliriz. Bunun yanı sıra 6S’te 4K video özelliği olsa da, 6S Plus’ta bulunan optik imaj sabitleyici özelliği bulunmuyor. Buradan yola çıkarak ta kamerayı önemsiyorsanız, İPhone 6S yerine görüntü kalitesi daha iyi olan ve optik imaj sabitleyici özelliği bulunan İPhone 6S Plus’ı satın almanızı tavsiye edebiliriz.

Bunlara ek olarak İPhone 6S’te bulunan 3D Touch özelliğinden biraz bahsetmek istersek, bu teknolojinin sizin herhangi bir uygulamaya daha şiddetli basmanız durumunda (eğer bu uygulamayı destekleyen uygulamaysa tabii) kısa yollar üzerinden ulaşmanızı sağladığını belirtelim. Bu uygulamanın artısı olarakta özellikle oyunlar için oldukça işe yarayacağını söyleyebiliriz.

Gelelim İPhone 6 ve 6S’te pil ömrünün kıyaslanmasına. Açılış hızı olarak İPhone 6S, İPhone 6’dan daha önde ancak batarya ömründe herhangi bir fark yok. Gelelim kritik soruya: İPhone 6’sı olanların İPhone 6S’e geçmesi gerekiyor mu? Sorusunun cevabı; gerek olmadığı yönünde çünkü genel olarak bütün özellikleri arasındaki farklar oldukça az.

 

 

Bir önceki yazımız olan Xiaomi'den Force Touch Açıklaması! başlıklı makalemizde akıllı telefon haberleri, Xiaomi ve xiaomi clearforce hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 2.528 views Okunma 25 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.