Apple’ın otomotiv sektörüne gireceğine ilişkin bilgiler uzun süredir biliniyor. Bunun nedeni ise, Apple’ın bünyesine kattığı mühendislerin yanı sıra, Apple’ın Nvidia’da çalışan yapay zeka uzmanı Jonathan Cohen’i işe alması. Bunun yanı sıra, Yapay zeka uzmanı Cohen, henüz Apple’a geçişi ile ilgili herhangi bir açıklama yapmasa da, Nvidia’da çalıştığı dönemde otomotiv sektörü 183 milyon dolara ulaştığında Cohen, derin öğrenme üzerinde çalışmaktaydı. Ayrıca Tim Cook’un katıldığı bir konferansta yaptığı “otomobil sektöründe, tıpkı diğer ürünlerimizin alanında olduğu gibi, çok büyük bir sıçrama yaşanacak.” şeklindeki açıklamaları da Apple’ın otomobil sektörüne gireceğini kesinleştirmişti.apple-car-2

Elektrikli otomobil üretmeyi tasarlayan hatta ürettiği elektrikli otomobilleri geçtiğimiz aylarda test eden Apple’ın üretmeyi tasarladığı ‘Apple Car’ isimli aracın otomobil pazarına girişi sektördeki rekabeti de oldukça kızıştıracağa benziyor. Apple’ın Titan projesi kod adını verdiği projesinde ürettiği sürücüsüz araç ile ilgili detaylar geçtiğimiz aylarda kısmen belli olmuştu. Ancak bu projede sürücüsüz araçların olup olmadığı henüz belli değil. Jeffrey. Co firmasında çalışan analistler ise Apple’ın üretmeyi tasarladığı elektrikli otomobillerin en düşük fiyatının ise 50-55 000 dolar civarında olacağını tahmin ediyorlar. Aracın kaç bin adet satacağına ilişkin yapılan tahminler ise, aşağı yukarı 200 000 civarında. Apple’ın otomotiv sektörüne girişi henüz yeni olsa da, marka değerinden dolayı oldukça iyi bir satış rakamı yakalayabileceği şeklinde öngörülerin olduğunu da belirtelim.

Bir önceki yazımız olan Apple'dan Otomobil Hamlesi! başlıklı makalemizde anıl koldaş yazıları, apple ve Apple otomobil hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 735 views Okunma 25 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.