Huawei, Apple ve ZTE’den sonra, Çinli telefon markası olan Xiaomi’de force touch teknolojisini kullanmaya hazırlanıyor. İlk olarak MacBook ailesinin Trackpad kısmında ve Apple Watch saatlerde görmeye alıştığımız Force Touch teknolojisini akıllı pazarda ise ilk kez Huawei kullanmıştı. Force Touch uygulamasının en önemli özelliği, ekrana yumuşak bastığınızda farklı, sert bastığınızda farklı komutları çalıştırabilmesi. İphone’larda is üç farklı baskı seviyesine göre çalışan 3D touch teknolojisi bulunmakta.

Çin’de bulunan birçok firma ise, henüz yeni bir teknoloji olan Force Touch teknolojisine oldukça ilgi gösteriyor. Bunun nedeni ise, teknoloji pazarında farklılaşmaya çalışmak. Force Touch teknolojisiyle ilgili son gelen bilgilere göre, Çinli telefon üretici Xiaomi, Synaptics ile işbirliği yapmaya hazırlanıyor. Eğer bir anlaşma gerçekleşirse, Xiaomi Clear Force adı verilen bu teknolojiyi geliştireceği telefonlarda kullanmaya başlayacak.

clear force

Clear Force teknolojisi, menü açılmasının yanı sıra, ekranın kaydırılması, ekran kilidinin açılması, klavyede şhift tuşu görevi, resim düzenleme gibi birçok fonksiyonu da desteklemekte. Etki alanı oldukça geniş olan bu teknolojiyi Xiaomi’nin kullanabilmesi içinse, önümüzdeki yılı beklemek gerekecek. Xiaomi’nin bu teknolojiyi hangi cihazlarında kullanacağı henüz belli değil ancak kullanıcıların merak ettiği en önemli sorulardan biri de bu yıl satışa sunulacak olan Mi5’te bu teknolojinin olup olmadığı. Bu sorunun cevabı büyük ihtimalle hayır yani kullanılmayacak. Ancak Çinli markanın diğer telefonları olan Mi Note ve Mi Note Pro’daClear Force teknolojisi büyük ihtimalle kullanılabilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan LG ve Intel Ortak Oldu! başlıklı makalemizde intel, lg ve samsung hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,,,, 927 views Okunma 24 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.