Geçtiğimiz haftalarda Windows 10’un mobil sürümünü duyurmuş olan ve Microsoft için tehlike çanları çalmaya başlamıştır. Şirketin açıkladığı son rakamlara göre satışların büyük düşüşte olduğunu gösterilmektedir. Teknoloji devlerinden biri olan Microsoft yılın 3. çeyreğine ait mali raporunu yayınlamıştır. Raporun en dikkat çekici noktası ise Lumia satışlarındaki büyük düşüşün yaşanmasıdır. Temmuz – Ağustos – Eylül aylarında genel olarak 5.8 Milyon Lumia cihazı satılıyorken bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde 9.3 Milyondur. Bu düşüş geçtiğimiz yıla nazaran kıyaslandığı zaman çok sert gözükmese de ikinci çeyreğe kıyaslandığında yaklaşık 8.4 Milyon Lumia satışı oldukça büyük bir kayıp olduğu gözlenmektedir.

Düşüşün nedeni olarak ise Windows 10 mobil versiyonun duyurulması fakat bu süre içerisinde çıkarılmaması gösteriliyor. Özellikle yeni Lumia modellerinin de Windows 10 ile birlikte geleceği duyurusuyla birçok kullanıcı kısa zamanda eskiyecek bir cihaza sahip olmamak için platformdan uzak durmuş olabilme sebepleri olabilir. Hatırlayacağınız gibi Microsoft bu açıklamaların sonrasında ise Windows 10 Mobile ile birlikte Lumia 950 XL, 950 ve 550 modellerini duyurulmuştur. Yılın son çeyreğinde ise satışların nasıl gideceği konusu tam bir muammadır. Bir yandan ise yeni modellerin çıtayı tekrar yükselteceği konu gündemde konuşuluyorken diğer yandan ise Microsoft için trenin çoktan kaçtığı söylenmektedir. Yaşanan bu düşüşle yeni gelişmelerin yaşanması beklenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Samsung Galaxy On Giriş Seviyesi Telefonlar başlıklı makalemizde samsung, Samsung Galaxy On 5 ve Sasung Galaxy On 7 hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, 891 views Okunma 24 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.