“Büyük bir oluşumun küçük bir parçası olmayı, küçük bir oluşumun büyük bir parçası olmaya yeğlerim. Twitter’ı daha da büyüteceğimize güvenim tam.” Bu sözler Twitter’ın Ceo’su Jack Dorsey’e ait. Twitter ve Square’nin kurucusu aynı zamanda twitter’ın CEO’luğunu yapan Jack Dorsey, twiter’daki hisselerinin yaklaşık 200 milyon dolarlık kısmını yani üçte birini çalışanları arasında paylaştıracak. Bu kararını Twitter’da yayınladığı bir tweet ile duyuran Dorsey, bu kararı vermesindeki temel etkeni ise, insana yatırım yapmak olarak açıkladı. Öte yandan, kapsamlı bir bakış açısı ile yaklaşırsak, Dorsey’in hisselerinin bir kısmını dağıtmasının altında yatan neden, geçen hafta Twitter’da yapılan toplu işten çıkarma olabilir. Buna ek olarak, Twitter’ın önümüzdeki hafta çeyreklik raporu yayınlayacağını da unutmamak gerek. Yani bu bağışın planlı olarak yapıldığını söylemek mümkün. Geçtiğimiz yılın ortalarında Twitter’dan Ceo’luğundan Disk Costolo’nun ardından yönetime gelen Dorsey, göreve gelir gelmez 336 kişiyi işten çıkarmıştı ki, bu işten çıkarmaları Twitter’a verdiği zararı ve çalışanların moralini bozduğunu da unutmamak gerek. Ayrıca, geçtiğimiz haftalarda Jack Dorsey, şirketin yıllık geliştirici toplantısında geliştiricilerden özür dilemiş ve onları yeniden birlikte davranmaya çağırmıştı.

resized_

Dorsey’in çalışanlarına bağışladığı meblağın nasıl paylaştırılacağına gelince; bu hisseler doğrudan çalışanlara dağıtılmayacak. Çalışanların hisse tazminat fonuna aktarılacak ve tazminat, ikramiye gibi giderler bu havuzdan karşılanacak. Bu sayede, geçtiğimiz günlerde yapılan işten çıkarmaların oluşturduğu zarar da bir nebze olsun karşılanmış olacak.

 

 

Bir önceki yazımız olan Turkcell’de 4.5G’ye geçiş ücreti yok başlıklı makalemizde 4, 4.5G ve 5g hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 770 views Okunma 23 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.