Batarya ve ekran gibi bileşenlerde kendisini ispatlayan aynı zamanda popüler pek çok cihazda boy gösteren LG, varlık gösteremediği mobil yongaseti pazarında da önemli adımlar atmaktadır. Geçtiğimiz sene Cortex-A15 ile Cortex-A7 çekirdeklerini baz alarak NUCLUN adındaki ilk yongasetini geliştiren LG performans düşüşü ile aşırı ısınma problemleri nedeniyle hayal kırıklığına uğradı ve projeyi iptal etmiştir. Firmanın bu defa 64-bit mimarisiyle tasarladığı iddia edilen yeni yongasetinde ise Intel’in imzası olabileceği söylentileri bulunmaktadır. LG’nin Cortex-A53 ileCortex-A57 çekirdeklerini barındıran NUCLUN 2 yongaseti ve bu yıl en az bir tane akıllı telefon piyasaya süreceği daha önce gündeme gelmiştir. Bu yeni bilgilere göre ise LG yongasetinin çıkışını bir süre erteledi ve Intel ile çalışmaya başlamıştır. Intel’in bu çalışmada ARM mimarisine bir katkı yapması beklenmiyor fakat tahminler iki noktada yoğunlaşmaktadır.

Bu tahminlerden ilki döküm ortaklığıdır. Intel’in 14nm FinFET üretim teknolojisini kullanarak NUCLUN 2 yongasetini üreteceği ve aynı zamanda bu aşamada çeşitli optimizasyonlar yapılabileceği konuşulmaktadır. İkinci tahmin ise Intel XMM 7360 LTE-A anabant yongasının entegrasyonudur. Bu yeni nesil iPhone modelleri için de adı geçmiş olan Intel anabant modeminin NUCLUN 2 yongasetine entegre edileceği ve anabant yongasının optimizasyonu ile ilgili Intel’in cömert davranacağı düşünülmektedir. Böylece LG’nin eli yongasetinin geliştirilmesinde daha güçlü olacaktır. LG’nin bu sene piyasaya çıkacak başka bir üst seviye akıllı telefonu görünmüyor ama bu durum şimdililk böyledir. Bu sebepten en erken G Flex 3 modelinde NUCLUN 2 yongaseti karşımıza çıkabilir fakat bu dönemde Snapdragon 820 rüzgârı esmeye başlayacaktır. Özellikle Samsung’un da özelleştirilmiş bir Exynos yongaseti hazırlığında olduğu düşünüldüğü zaman LG biraz geride kalmış olabilir. Bu husustan LG’nin amiral gemi modellerinde Snapdragon 820 yongaseti ve diğer üst kademe akıllı cihazlarında NUCLUN 2 yongaseti gibi bir ayrım sürpriz yaşanmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Misfit Shine parlamaya devam etmektedir başlıklı makalemizde Giyilebilir cihaz ve Misfit Shine 2 hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,, 871 views Okunma 23 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.