Apple’ın değişik ve renkli işler sevdiğini hepimiz artık biliyoruz. Her yeni işinde , yeni modelinde daha farklı ve daha garip yenilikler yapmaya çalışan Apple bu sefer iPhone’lerin ekranlarına kafayı takmış durumda.

Apple iPhone’lerin ekranlarının dayanıklılığı hakkında bir patent alma işiyle uğraşıyor. Apple’nin ekran koruma konusunda iddialı olmamasına rağmen böyle bir girişimde bulunması hayret verici olarak nitelendiriliyor.

Bu yeni patent, Apple’ın telefonlarının ön tarafına darbe emiciler koyması sistemine dayanıyor. Böylece telefonda darbe aldığında bu emiciler devreye giriyor ve oluşabilecek bir zarara engel oluyor. Patent görsellerinde telefonun önünde, ekranın yanlarına yerleştirilmiş dört küçük tampon benzeri emiciler, cihaz yere düştüğünde ortaya çıkıp, ekranın yer ile temas etmemesini sağlıyor.

Konuyla ilgili bir kesinlik olmasa da muhtemelen iPhone’a yerleştirilecek olan ağırlık merkezleri ile telefonun sürekli ön yüzünün yere gelmesi sağlanacak. Böylece darbe emiciler devreye girebilecek. Apple’ın kullanmasa da bünyesine birçok patent kattığı göze alınırsa, bu teknolojinin hayata geçmesi de kesin değil.

 

Bu şartlar altında Apple’ın bu konuda iddialı olabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Anıl Koldaş

twitter.com/koldasanil

koldasanil@gmail.com

 

Bir önceki yazımız olan iOS 9.1'in Final Sürümü Yayınlandı! başlıklı makalemizde 4g iphone 5s, anıl koldaş yazıları ve ios 9.1 hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,, 875 views Okunma 23 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.