Son zamanlarda piyasaya sürülmeye başlanan akıllı telefonların teknolojisi artık neredeyse orta seviyedeki bilgisayarlara eşit hale gelmeye başladı diyebiliriz. Hatta İPad Pro’yu göz önüne alırsak, akıllı telefonların bazı PC’leri çoktan geçtiklerini bile söyleyebiliriz. Orta seviyedeki PC’ler bile 2 ve 4 GB’lık RAM’lere sahipken, akıllı telefonların RAM’leri 4 GB RAM’de sabitlenmiş durumda. Önümüzdeki yıldan itibaren de, akıllı telefonlarda 6GB’lık RAM’lere geçileceğini de ayrıca söyleyelim. Yeri gelmişken, ilerde akıllı telefonlarda kullanılacak olan teknolojilere de şöyle bir göz atmakta fayda var. Qualcomm’un 8 çekirdekle ürettiği S810 Yonga setinin aşırı ısınması sonucunda zora girdiği, hatta Sony’nin ürettiği Xperia Z4 serisini rafa kaldırıp yerine soğutucularla takviye edilen Xperia Z5’i koyduğunu biliyoruz. S810’da bulunan aşırı ısınma sorunundan dolayı LG’de bir önceki yonga setini kullanmak zorunda kaldı.  Samsung ise, Snapdragon ’da görülen bu aksaklıkları gidererek LTE modemi içine gömerek üretmeyi başardığı Exynos 7420 Yonga seti sayesinde piyasaya sağlam bir giriş yaptı. Üstelik bu sayede hem Android pazarında lider oldu, hem de Qualcomm’a olan mecburiyet son bulmuş oldu

.yongasetleri

Yonga setinde yeni yeni yükselmeye başlayan bir diğer yıldız da Mediatek’in ürettiği yonga setleri. Mediatek’in en önemli özelliği ise, orta seviyeli modellerde fiyatlandırmayı uygun tutmak için oldukça ideal bir Yonga seti olmasından kaynaklanıyor. Öyle ki, Sony’nin ürettiği orta seviye akıllı telefonlardan biri olan Xperia C4’te Mediatek 6752’yi, HTC’nin de ürettiği tepe seviye akıllı telefon olan One M9+ Helio X10’ da MT6795’i kullandığını örnek olarak verebilmek mümkün. Ayrıca Mediatek’in 10 çekirdekli Helio X20 Yonga setini de önümüzdeki yıldan itibaren piyasaya çıkaracağını da söyleyelim. Bu gelişmelerin yanı sıra, Huawei’ye bir göz gezdirdiğimizde de, Kirin 950 Yonga setinin Snapdragon ve Exynos’u %20-30 daha fazla performans sergileyerek geride bıraktığı da birçoğumuzun malumu. Son olarak Apple’a baktığımızda ise, Apple’ın her zaman yaptığı gibi rakiplerinin bir adım daha ilerisine gideceğini söyleyebiliriz. Apple bu performansını gelecek yıla da aynı oranda taşıyacak. Yılsonunda özelleştirilmiş 4 çekirdekle gelecek olan Snapdragon 820, Exynos 7420’den %50 daha fazla performansa sahip olacak. Bu da şu anki tablonun gelecekte de devam edeceğinin önemli bir göstergesi.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan BlackBerry Priv'in fiyatı cepleri yakacak başlıklı makalemizde Blackberry Priv ve elefonun sahip olduğu özellikler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,,,,, 933 views Okunma 22 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.