Akıllı telefon ve bilgisayar sektöründe yaşanan gelişmeler ve artık tüketicilerin doyum noktasına gelmesi, üreticileri farklı alanlara yöneltmiş durumda. Firmalar tarafından teknoloji alanında geliştirilen yeniliklerden biri de, bulut depolama teknolojisi. Çoklu sunucu bağlantısı geliştirmek için kullanılan bulut teknolojisinin, hükümetler ve özel şirketler tarafından giderek daha yaygın şekilde kullanılmaya başlanan önemli teknolojik yeniliklerden biri olduğu da kesin. Ayrıca NIST tarafından yapılan tanımına göre, “bulut teknolojisi, düzenlenebilir veri kaynakları havuzundan oluşan, ağlara erişimi sağlayan ve çok düşük performansla yayınlanabilen ve karşılanabilen uygun bir modeldir.” Bu tanım ışığında bulut teknolojisinin yararlarından kısaca bahsetmek istersek, sahip olduğumuz sitenin yoğun bir şekilde ziyaret edildiğinde kapasitesinin düşmemesi için Bulut teknolojisinden yardım alabilirsiniz. Bulut teknolojisinde binlerce bilgisayarın birlikte çalışması sonucu sisteminizin yükü azalır. Üstelik bu teknolojiyi kullanabilmek için bilgisayara kurmanız da gerekmiyor. Kullanıcılar, bu sisteme giriş yaparak işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

bulut teknolojisi

Bulut depolama sektöründen, yıl içerisinde 1.8 milyar dolar, 2020 yılında ise, 3.8 milyar dolarlık bir gelir bekleniyor. Bulut teknolojisinde en iyi olan ülkelerden biri de, Çin. Çin’de bu alanda pek çok teknolojisi firması bulunuyor. Bu firmalar arasında ilk üçe giren firmalarsa pek çoğumuzun tahmin edeceği firmalar arasındalar. AAlıyun adındaki bulut depolama firması hepimizin bildiği gibi Alibaba’ya ait. SaaS tabanlı danışmanlık firmaları ile işbirliği yapan Alibaba, Alıyun bulut depolama firmasına 1 milyar dolarlıkta yatırım yapmış. Çin’in bulut teknolojisinde Alibaba’dan sonra gelen 2. ve 3. firmalar ise, Amazon Web ve Microsoft Azure firmaları. Amazon Web ve Microsoft Azure’un başarısı, global pazarda oldukça iyi sayıda müşteri bulmalarından kaynaklanıyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan Western Digital ’den Dev Satın Alma! başlıklı makalemizde SanDisk, SSD ve USD hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,,, 816 views Okunma 22 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.