Bilgisayarlarımızı iyi korumak zorunda olduğumuz bilinen bir zorunluluktur. Aksi takdirde kişisel bilgisayarınızın başına belaya sokmanız, onu virüslerle baş başa bırakmanız muhtemel bir durum olacaktır.

 

Bu tür korunma zorunluluğu olan yazılımlar ya da virüsleri tespit etmek ise sanıldığı kadar kolay olmuyor. Bugün ortaya çıkan bir haber bu durumu kanıtlar nitelikte olmaktadır.

 

Güvenlik araştırmaları yapan uzmanlar Google Chrome’a benzer casus bir yazılımın varlığını ortaya çıkardılar.”eFast Browser” adlı sahte Chrome diye anılan web tarayıcısı, kendisini Chrome’un bulunduğu konuma aynen yükleyerek çalışıyor. Tarayıcı, açık kaynak kodlu Chromium’u temel aldığı için ilk bakışta Chrome’a oldukça benziyor. Ancak davranışları ve eylemleri Chrome’a göre çok daha kötü niyetli olarak belirtiliyor.

 

Sizde bilgisayarınızda Chrome dışında ve ona benzer olan eFast adlı bir yazılıma rastlarsanız, bilgisayarınız için tehlike çanları çalıyor demektir.

 

Bilgisayarınıza yüklediğiniz yazılımlara ve programlara çok dikkat etmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Anıl Koldaş

twitter.com/koldasanil

koldasanil@gmail.com

Bir önceki yazımız olan Hootsuite Hakkında Herşey! başlıklı makalemizde hootsuite, hootsuite android ve hootsuite ios hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, 1.430 views Okunma 20 Eki 2015

Yorumlar


Sen de Yorumla!

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.